Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sprawdzone domowe sposoby na czkawkę

Choć czkawka przeważnie jest błahą dolegliwością, trwającą zazwyczaj kilka minut, może być dla wielu osób frustrującym utrapieniem, szczególnie gdy zdarza się w towarzystwie. Wiele istnieje przyczyn powstawania czkawki i jeszcze więcej znanych domowych porad na szybsze jej zwalczanie. Każdy może u siebie przetestować skuteczność metod powszechnie stosowanych.

Na początek warto wyjaśnić, czym jest czkawka, w jakich sytuacjach może się pojawić, kiedy powinniśmy niepokoić jej występowaniem i co wymaga głębszej diagnozy. Czynnikiem wywołującym objawy czkawki jest podrażnienie zakończeń nerwowych kontrolujących ruchy przepony, mięśnia oddzielającego klatkę piersiową od jamy brzusznej. Podrażnienie nerwu błędnego powoduje nagłe, mimowolne skurcze mięśni oddechowy. Natomiast charakterystyczne odgłosy czkawki bezpośrednio wynikają z zamykania się nagłośni przez przepływające powietrze. Częstotliwość czkawki może być różna, przeważnie od 2 do 60 na minutę. Główną przyczyną czkawki jest szybkie bądź nadmierne przepełnienie żołądka. Zazwyczaj bodźcem wywołującym czkawkę bywa pośpieszne spożywanie obfitego posiłku lub picie większych ilości alkoholu. Czasami pojawia się w momentach silnie emocjonalnych lub stresujących. Może ją także wywołać podrażnienie gardła.

Najczęściej czas trwania czkawki można z powodzenie skrócić dzięki zastosowaniu jednej z kilku sprawdzonych metod. Domowe sposoby na czkawkę są bezpieczne i potrafią odnieść zadowalający efekt. Podczas czkawki, warto wypróbować:
- wstrzymywanie oddechu. Do granic możliwości wytrzymuje się na bezdechu. Jeśli czynność nie pomoże, powtarza się ją kilka razy.
- oddychanie przez foliową torebkę. Oddychanie powietrzem o zwiększonym stężeniu dwutlenku węgla pozwala rozluźnić mięsień przepony. To także dobry sposób na uspokojenie się w szczególnie stresujących i nerwowych chwilach.
- zjedzenie czegoś słodkiego. Spożycie łyżeczki cukru lub miodu, ssanie słodkiego cukierka okazują się również pomocne w zwalczeniu czkawki.
- picie wody. Po wykonaniu wydechu, wypija się małymi łyczkami szklankę wody. Metoda pozwala skrócić czas czkawki. Do wody można dodać kilka kropli soku z cytryny lub po prostu ją osłodzić. Wiele osób docenia skuteczność trochę bardziej skomplikowanego sposobu picia szklanki niegazowanej wody. Po pochyleniu tułowia do przodu i głowy do dołu, wypija się napój z przeciwległego brzegu kubka, a nie bliższego jak zazwyczaj.
- przeżycie chwili grozy.Czkawka szybciej mija, gdy komuś uda się czkającą osobę przestraszyć.
- stanie na głowie. Także lekka gimnastyka i rozciąganie się powoduje ustąpienia czkawki.
- żucie kawałka skórki chleba Po dokładnym pogryzieniu, należy zapić go szklanką wody.
- uciskanie nasady nosa. Niektórzy chwalą sobie domową metodę na czkawkę, pod postacią uciskania nosa u nasady po pochyleniu tułowia do przodu.

Kiedy czkawka przybiera formę przewleką, czyli utrzymuje się przez kilkanaście godzin, wymaga wnikliwej diagnostyki. Chronicznie trwająca postać czkawki wiąże się z dyskomfortem u pacjenta. Wywołuje zmęczenie, bezsenność, obniżenie nastroju, a zaburzając harmonogram przyjmowanych posiłków prowadzi do utraty masy ciała. Wśród ważniejszych przyczyn przewlekłej czkawki wyróżnia się ciążę, choroby metaboliczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, układu oddechowego, pokarmowego i wiele innych. Także kuracje niektórymi lekami mogą być obciążone niepożądanymi skutkami, między innymi występowaniem czkawki. W przypadku dokuczającej czkawki przewlekłej, warto zgłosić się do lekarza, aby nie zwlekać z poznaniem jej przyczyny i wdrożeniem leczenia.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zgagę
Domowe metody na wzdęcia
Skuteczne metody na kaca