Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na nudę u dzieci

Każdy rodzic wie, jak szybko znudzone dziecko przeradza się w nieznośnego urwisa. Brak ciekawego zajęcia powoduje u najmłodszych drażliwość, obniża nastrój oraz skłania do marudzenia i bójek. Jak zatem zorganizować czas pociechom, by zapewnić im rozrywkę. Dla zapewnienia komfortu każdego członka rodziny, warto poznać skuteczne domowe sposoby na nudę u dzieci.

W zależności od wieku dziecka wybiera się dla maluchów odpowiednie zajęcia. Dobrze, gdy zadania, które wykonują, rozwijają ich zdolności manualne i intelektualne. Istotne, by zachęcały do zabawy z rówieśnikami, ponieważ umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi ogrywa ważną rolę w rozwoju dziecka już od najwcześniejszych dni życia. Przedstawiamy kilka ciekawych metod organizowania dzieciakom czasu spędzanego w domu.

Gry
Układanie puzzli, granie w gry planszowe czy twista to dobre sposoby na skupienie uwagi dzieci. W grach można wprowadzać zasady twórczej rywalizacji między rodzeństwem lub opierać rozgrywki na kreatywnej współpracy. Z pewnością wciągnięcie większej liczby uczestników uatrakcyjni wspólnie spędzany czas w domu.

Teatrzyk
Starszym urwisom można zaproponować odgrywanie scenek. Pomocne w teatrzyku są rekwizyty, którymi już dysponuje się lub które wykona się własnoręcznie. Jeśli np. Twoje dziecko dostało zestaw młodego doktora, wcielcie się w rolę lekarza i pacjenta. Przeprowadźcie rozmówkę, badanie, zleć kurację. Pamiętaj o zamianie ról po przedstawieniu krótkiej inscenizacji. Teatrzyki można odgrywać także pacynkami, kukiełkami lub lalkami. Warto zachęcić dziecko do wykonania maski i peruki. Frajdę sprawi także malowanie twarzy i przebieranki. Po przygotowaniu występu zróbcie swoją grą aktorską niespodziankę najbliższej rodzinie.

Niespodzianki
Dzieci kochają prezenty i niespodzianki. Również wiele radości przynosi im szykowanie podarków dla innych. Możecie wspólnie przygotować dla drugiego rodzica, rodzeństwa czy dziadków laurki lub coś z łakoci. Z pewnością uda się zatrudnić dzieci do dekorowania ciasta, wykrawania pierników lub przybrania stołu np. w powycinane z kolorowego papieru serduszka. Szykując przyjęcie - niespodziankę nie zapomnij o wspólnym nadmuchaniu balonów, przywieszeniu serpentyn i co najważniejsze o wystrojeniu się. Wykonywanie biżuterii może sprawiać wiele frajdy. Świetnym pomysłem jest tworzenie korali z nieugotowanego, umalowanego makaronu typu penne nanizanego na sznurek.

Zabawa w chowanego
Podczas siedzenia w domu nawet w najgorszą niepogodę, dzieciaki nie powinny się nudzić. Kolejnym sposobem zapewnienia im rozrywki jest zabawa w chowanego. Na zmianę ukrywajcie i poszukujcie się nawzajem. To dobra motywacja do nauki odliczania. Można także zająć dziecko zabawą w ciepło-zimno. Po ukryciu jakiegoś smakołyka lub zabawki w domu, udziela się dziecku odpowiedzi na zadawane pytania. Dziecko szuka wskazówek, co do lokalizacji tajemniczego przedmiotu. Można podpowiadać słowami: ciepło lub zimno. Ciepło - oznacza, że znajduje się na tropie obiektu, a zimno - że szuka w niewłaściwym kierunku.

Zgadywanki
Dzieci warto zachęcać do rozwiązywania zagadek i łamigłówek. Wspólnie bawcie się w zgadywanki. Jedna z osób wymyśla sobie przedmiot znajdujący się w pokoju, a reszta zadaje pytania typu: czy to jest prostokątne, czy to jest różowe itp. Można odpowiadać na pytania: tak lub nie. Zamieniajcie się rolami. Aby zainteresować mniejsze dzieci, warto wybrać prostsze zabawy np. w zgadywanie, jakie zwierze wydaje dane dźwięki lub jakie zwierze tak się zachowuje. Po czym wydaje się odgłosy zwierzaka lub przedstawia ich ruchu.

Domowe laboratorium
Zachęcaj dziecko do pogłębiania swojej wiedzy. Nauka przez eksperymentowanie jest znacznie ciekawsza od nienamacalnej teorii. Po pokazaniu "sztuczek", staraj się na przystępnym językiem tłumaczyć prawa fizyki, chemii, prawidłowości w naturze. Wykonajcie kilka prostych zadań, które na długo zostaną w pamięci.

1. Krystalizacja soli.
Do szklanki wypełnionej w połowie gorącą wodą dodaj dużą ilość soli kuchennej, tak aby powstał stężony roztwór. Na patyczku zawiąż nitkę, następnie oprzyj go o brzeg szklanki. Nitka powinna być zanurzona w roztworze i sięgać swoim końcem dna. Wasz obiekt badawczy pozostawcie na słońcu i codziennie obserwujcie. Po wyparowaniu wody, na nitce wytrącają się kryształki soli. Wytłumacz maluchowi, że woda pod wpływem ciepła paruje, a rozpuszczona w niej sól pozostaje w postaci wytrąconych grudek.

2. Stany skupienia
Do dużego plastikowego kubka lub pojemnika nalejcie wody aż po brzegi. Następnie delikatnie przykryjcie go plastikowym talerzykiem bądź nakrywką, po czym wstawcie do zamrażalnika. Zimą możecie naczynie z wodą pozostawić na parapecie za oknem. Po paru godzinach sprawdźcie, co się stało. Wyjaśnij dziecku, że woda zmieniła swój stan skupienia. Lód zajmuje więcej miejsca niż woda i unosi nakrywkę.

3. Pływanie i topienie
W naczyniu z wodą lub w wannie wypróbujcie, które przedmioty unoszą się na wodzie, a które toną. Wykorzystaj do eksperymentu przedmioty o różnej gęstości np. drewno, plastik, miedź. Można także wykonać z jednej materii np. z plasteliny dwa elementy o odmiennych rozmiarach i kształcie. Tak powstała ulepiona kulka z plasteliny zatonie, natomiast ulepiona łódka unosi się na powierzchni wody.

4. Nitkowy telefon
Do wykonania telefonu potrzebne są dwa kubeczki po jogurcie i kilkumetrowy kawałek nitki. Na środku denka każdego z kubeczków przekłuj małe dziurki, aby przewlec nitkę. Nitka powinna łączyć oba kubki, by denkami ustawione były do siebie. W środku denek zabezpiecz nitkę przed wysunięciem pętelkami. Skonstruowany telefon działa, kiedy nitka rozpięta między kubkami jest lekko napięta. W czasie, gdy jedna osoba mówi do swojego kubeczka, druga przykłada ucho do drugiego kubka. Wytłumacz dziecku, że fala dźwiękowa biegnie w lekko napiętej nici. Mówienie do kubka wywołuje niewielkie, ale całkiem wyraźne i nawet wyczuwalne palcem drgania dna. Denko działa wówczas jak mikrofon.

Źródło zdjęcia:http://gdzieciaki.pl/

Zobacz też:
Bezpieczny dom dla dziecka
Ekologiczne zabawki
Aranżacje, projekty i pokoje dziecięce