Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sposoby na porządek w mieszkaniu. Jak ustrzec się bałaganu?

Konsekwencja w pilnowaniu porządku, to rzecz niełatwa. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy singlami i naszą domową przestrzeń dzielimy z druga połówką. Jeśli jesteśmy rodzicami, to sprawa jest nam tym bardziej bliska – kolorowe zabawki i inne akcesoria dla dzieci tj. ubranka i kosmetyki trudno utrzymać na swoim miejscu. Twórczy nieład czy po prostu bałagan to rzeczywistość której zapewne każdy doświadczył, nawet osoby niezwykle dbające o czystość. Tak specyficznie pojmowany chaos, na dłuższą metę utrudnia funkcjonowanie, bo zmusza nas do ciągłego przekładania rzeczy z jednego miejsca na inne. Druga sprawa to nerwy, które niepotrzebnie "tracimy" na ustawicznym poszukiwaniu telefonu czy kluczy do samochodu. Widz twi w systematycznym porządkowaniu przestrzeni wokół siebie. Zadajmy sobie więc pytanie: jak opanować bałagan? 

Małe kroki
Sprzątanie może początkowo przerażać, zwłaszcza jeśli pracy jest dużo. Na pewnym etapie może się ono wręcz wydawać niemożliwe do przeprowadzenia. To jednak tylko wymówka, mówiąc popularnie chcemy się "wymigać". Zamiast myśleć o przykrym obowiązku i tym, że mamy posprzątać cały dom "na głowie" skupmy się na jednym pomieszczeniu, najlepiej tym najmniejszym. Gdy praca będzie skuteczna i potrwa krotko efekty nas zmobilizują. Wtedy możemy przejść do kolejnego pomieszczenia, naładowani pozytywnymi emocjami.

Sprzątanie według określonego schematu
Każde z pomieszczeń warto sprzątać według narzuconej sobie kolejności - praca pójdzie o wiele szybciej. Zaplanowany harmonogram oszczędzi nam niepotrzebnego zamieszania i zastanawiania się "za co się teraz zabrać" Dobrym pomysłem jest zapakowanie do worka lub pudelka wszystkiego, co ciągle wpada nam w ręce, a nie bardzo jesteśmy w stanie określić funkcje przedmiotu. Jeśli są to rzeczy stare, nieużywane od kilka lat a do tego bardzo zniszczone i już kiedyś zastanawialiśmy się czy aby sie ich nie pozbyć – może czas to zrobić. Jeśli jednak ciągle się wahamy, odłóżmy sprawę na później, a sam karton/worek schowajmy na strychu lub w jakimś schowku.

Segregowanie
Rzeczy, które nie przynależą do danego pomieszczenia wynieś do miejsc dla nich właściwych, np. ubrania zanieść do szaf, płyty ułóż na półce, talerze zanieś do kuchni/zlewu. Zrób tak również z półkami i szafami - przeglądając rzeczy od razu je segreguj. Te, które zajmują swoje miejsce ułóż ułóż zachowując przyjęte przez siebie kryterium – np. książki na półce posegreguj według nazwisk autorów lub działów literatury, podobnie plyty. Pamiętaj, że w szafie z ubraniami powinny się znajdować jedynie ciuchy, wszystko inne zajmuje jedynie cenną przestrzeń i prędzej czy później będzie Ci jej brakować. Zastanów się też nad rzeczami, które używasz stosunkowo rzadko – np. ubrania i akcesoria zimowe możesz w lecie przenieść do szafek mniej dostępnych, znajdujących się w wyższych partiach mebli.

Kosze na drobiazgi
Są takie rzeczy, które są w mieszkaniu w ciągłym użyciu, jak choćby piloty do telewizora lub klucze. Warto pomyśleć o specjalnych pojemnikach lub miejscach ściśle dla nich przeznaczonych. Jeśli chodzi chodzi o klucze to dobrym pomysłem są specjalne szafki z zawieszkami. Jeśli tylko zapamiętamy, aby po każdym użyciu odwieszać je na odpowiednią zawieszkę, to kłopoty z poszukiwaniem odpowiedniego zestawu powinny zniknąć. wystarczy wyznaczyć ogólnodostępne miejsca na rzeczy, które stale wędrują po mieszkaniu i stale są poszukiwane (zabawki dla dzieci, ulubione czasopisma). W sprzedaży są kolorowe kosze z wikliny, papieru czy materiału – możliwości jest doprawdy cale mnóstwo.

Pozwól sobie pomoc
Wspólnie z partnerem/partnerką zastanówcie się, jak moglibyście zaplanować domowe zajęcia, żeby każdy wniósł w nie swój wkład. Możesz poprosić o posprzątanie swojego pokoju np. dziecko. Im więcej rąk do pracy, tym łatwiej uporać się z bałaganem.

Teraz pozostaje już tylko pilnować porządku na co dzień. :)


fot. www.czterykaty.pl

Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Domowe sposoby czyszczenia fug. Jak czyścić spoiny między kafelkami?
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania