Istnieje cala masa szamponów i olejków przeciwłupieżowych, a także inne specyfiki, których aplikację powinniśmy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
W walce ze średnio nasilonym łupieżem mogą pomóc produkty pochodzenia naturalnego. Poniżej kilka domowych metod walki z łupieżem:
- Jogurt naturalny – nanosimy go na włosy, delikatnie wmasowujemy a następnie przykrywamy je ręcznikiem. Po zdjęciu ręcznika, spłukujemy maseczkę, po czym myjemy ja delikatnym szamponem.
- Cytryna - po każdorazowym umyciu włosów rozpuszczamy nieco soku z cytryny (około 1 łyżeczkę) w ciepłej wodzie i płuczemy nią włosy. Inny sposób to pocieranie plastrem cytryny o skórę głowy, czynność należy powtarzać aż do ustania objawów. Po zabiegu głowę oczywiście myjemy.
- Maseczka z jajek – jajka mieszamy z małą ilością wody, nakładamy na włosy, owijamy głowę ręcznikiem, trzymamy maseczkę około pół godziny, spłukujemy ciepłą wodą.
- Sok z jabłek - jedną łyżkę soku jabłkowego (świeżego) mieszamy z wodą, nacieramy nią skórę głowy, spłukujemy, możemy czynność powtórzyć.
- Oliwa z oliwek - wcieramy w skórę głowy, jednak gdy tylko poczujemy nieprzyjemne objawy (swędzenie, pieczenie) powinniśmy zmyć ją z głowy. Proporcje: ¼ szklanki oliwy nalewamy sobie na dłonie, wmasowujemy. Oliwa doskonale nawilża a niejako przy "okazji" odżywia, dodatkowo nie zatyka porów, skora może oddychać.
- Tymianek – 2 łyżeczki suszonego tymianku zalewamy wrzątkiem, zaparzamy, myjemy głowę zwykłym, delikatnym szamponem, następnie spłukujemy go i przemywamy głowę naparem z tymianku, nie spłukujemy.
- Buraki - sok z buraków nakładamy na włosy, a po kilku minutach zmywamy.
- Olejek rycynowy – powszechnie znany i doceniany środek na porost włosów (do stosowania zewnętrznego). Na umyta skore należy nanieść olejek i zostawić go w takiej postaci na około poł godziny. Dokładnie myjemy – możliwe że konieczne będzie umycie włosów i skory głowy kilkakrotnie - olejek pozostawia bowiem na włosach tłusty nalot.
- Czosnek - dwa ząbki rozgniatamy i zalewamy szklanką wody (gorącej). Miksturę wcieramy w skórę głowy i tak zostawiamy na kilka minut. Spłukujemy. Uwaga - czosnek niestety zostawia brzydki zapach, więc konieczne jest umycie głowy szamponem. Nie należy stosować częściej niż raz na dwa tygodnie (ryzyko podrażnienia).
- Pokrzywa – ususzone zioła pokrzywy zalewamy gorącą woda, zaparzamy. Po ostudzeniu stosujemy jako płukankę.
- Zielona glinka - można ją kupić w sklepach zielarskich, dwie łyżki glinki mieszamy z wodą, zawiesinę wcieramy w umytą skórę i we włosy. Po kilkunastu minutach zmywamy, włosy myjemy. Możemy stosować po każdym myciu.
Na łupież może pomóc też zmiana diety, możemy ja wzbogacić o kiełki, warzywa, owoce a także orzechy.
fot. www.dourody.pl
Zobacz też:
Dekoloryzacja włosów - na czym polega?
Jak pielęgnować włosy rozjaśnione
Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?
Salony fryzjerskie
Oferty ślubne - uroda i wygląd