Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na zespół napięcia przedmiesiączkowego - objawy i naturalne sposoby na PMS

Wiele kobiet w różnym wieku boryka się z problemami związanymi z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Inaczej zwany PMS, czyli syndrom napięcia przedmiesiączkowego może być odczuwalny przez kobietę już na czternaście dni przed nadejściem pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Szereg psychicznych i fizycznych objawów zespołu ustępuje w momencie pojawienia się miesiączki. Należy podkreślić, że nie tylko panie z zaburzeniami hormonalnymi cierpią na PMS. Poznanie i stosowanie domowych sposobów na zespół napięcia przedmiesiączkowego pozwala złagodzić dolegliwości oraz zapewnić większy komfort w tych trudnych dniach.

Przyczyny PMS
Wylicza się wiele czynników sprzyjających powstawaniu syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Wciąż poszukuje się kolejnych możliwych przyczyn PMS, który dotyka statystycznie co drugą kobietę w Polsce. Z pewnością zaburzona równowaga psychiczna i odchylenia neurologiczno-hormonalne skutkują niechcianymi dolegliwościami. Zarówno nadmierny poziom estrogenów jak i znaczny niedobór progesteronu może wywoływać PMS. Obserwuje się także częstsze występowanie zespołu wśród spokrewnionych ze sobą pacjentek. Możliwy jest zatem fakt istnienia dziedziczonych skłonności do występowania objawów związanych z menstruacją.

Objawy PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego miewa różnorodne oblicze. U niektórych kobiet dominują objawy psychiczne u innych wyraźniej dokuczają dolegliwości fizyczne. Wśród zaburzeń psychicznych wymienia się:
- chwiejność emocjonalną (drażliwość, płaczliwość, poczucie smutku)
- depresję
- lęki i apatię
- wzmożoną senność lub bezsenność,
- zmęczenie
- problemy z koncentracją i pamięcią
- zmiany w życiu seksualnym (zmniejszona intensywność życia seksualnego)
- zmniejszona aktywność towarzyska

Objawami fizycznymi PMS są:
- wzmożony apetyt i przybieranie na wadze
- zmiana preferencji smakowych na słodkie, słone, tłuste, kwaśne
- spożywanie pokarmów o nieregularnych godzinach
- problemy z koordynacją ruchową i sprostaniem codziennych obowiązków
- wzmożona potliwość, uczucie gorąca
- bolesny obrzęk sutków
- zaparcia i wzdęcia brzucha
- zaostrzenie objawów alergii
- bóle głowy
- bóle pleców
- pogorszenie stanu skóry (krostki, wysypka)

Domowe sposoby na PMS
Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego powinno rozpocząć się od zmiany diety, jeśli kobieta dotychczas niezdrowo się odżywiała. Przede wszystkim kładzie się nacisk na spożywanie produktów bogatych w witaminy, lekkostrawnych i niskosodowych. Panie powinny uwzględniać w jadłospisie dużą ilości warzyw zawierających błonnik oraz ziół i roślin o działaniu moczopędnym. Należy wybierać artykuły posiadające w swym składzie zmniejszoną zawartości cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych. Zaleca się odstawienie kawy oraz czarnej, mocnej herbaty. Nakłania się do rzucenia palenia i ograniczenie alkoholu. Ważny jest regularny, aktywny wypoczynek. Poleca się także stosowanie technik zmniejszających stres np. relaksacyjne ćwiczenia, muzyko i aromaterapię. Niezmiernie istotną domową metodą zwalczającą zespół napięcia przedmiesiączkowego jest przestrzeganie higieny snu.

Domowych sposobów na PMS jest jak widać wiele. W przypadku bardzo nasilonych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego należy zwrócić się o pomoc do lekarza ginekologa lub endokrynologa. Na wiele pań pozytywnie wpływają także indywidualne bądź grupowe zajęcia psychoterapii i uczestnictwo w spotkaniach grup samopomocowych.

Zobacz też:
Jak walczyć z bezsennością
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
Domowe sposoby na odchudzanie