Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Zapalenie pęchęrza – jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami?

Najczęstrzą przyczyną zapalenia pęcherza jest wychłodzenie organizmu. Objawy pobolewanie w dole brzucha, częstego korzystania z toalety co kilka minut i uczucie pieczenia. Częściej ta nieprzyjemna przypadłość dotyka kobiety - cewka moczowa kobiety jest krótsza i szersza niż mężczyzny. Drobnoustroje szybciej więc docierają do pęcherza powodując zapalenie. Chociaż infekcja zwykle jest bardzo uciążliwa, to skutecznie można sobie pomóc domowymi metodami.
Przyjmowanie dużej ilości płynów.

Nie mniej niż 3 l dziennie. To najłatwiejszy sposób zapobiegnięcia dalszemu rozwojowi infekcji. Co godzinę trzeba postarać się wypijać szklankę przegotowanej wody + sok z połowy cytryny (lub witamina C w tabletce).
Cieple kąpiele.
Cieplejsza niż zwykle kąpiel z dodatkiem np. rumianku powinna trwać nie mniej niż 15 minut. Działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, inne gotowe mieszanki ziół można dostać w aptece.

Rozgrzanie ciała.
Żeby szybko poczuć ulgę, możemy zastosować ciepły okład na podbrzusze oraz, jeśli będzie to możliwe, równocześnie drugi na dolną część pleców. Możemy użyć do tego celu poduszek elektrycznych lub termoforów.

Ziółka.
W ciągu doby trzeba postarać się wypijać nawet 1,5 l specjalnych ziołowych herbatek, które działają moczopędnie oraz łagodzą przykre dolegliwości. Mogą to być gotowe mieszanki do kupienia w aptece albo napary z "własnej roboty" z wybranego zioła (skrzypu, pokrzywy, brzozy lub jeżówki). Łyżkę ziół (lub herbatkę) zalewamy wówczas szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem kilkanaście minut.

Żurawina.

Zapobiega rozwojowi bakterii poprzez zakwaszenie moczu. Preparaty na bazie żurawiny dostępne bez recepty.

Gdy infekcja trwa dłużej niż kilka dni...

... i masz temperaturę konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Być może trzeba będzie wykonać badanie ogólne moczu. Czasem dodatkowo wykonuje się tzw. " posiew moczu" z antybiogramem, żeby precyzyjnie dobrać leczenie.
Niekiedy potrzebna bywa też urografia. To badanie radiologiczne z wykorzystaniem kontrastu, które dokładnie pokazuje, co dzieje się w naszych drogach moczowych.

Źródło zdjęcia:
http://www.mamazone.pl

Zobacz też:
Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust