Nim na półkach sklepowych zaczęły pojawiać się płyny do płukania ust, sporządzano własne domowe roztwory odświeżające oddech. Napary ziół wzbogacone naturalnymi składnikami miały właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Obecnie domowe płyny do płukania ust znajdują coraz większe zainteresowanie. Różne receptury roztworów wodnych i sporadycznie wodno-alkoholowych są dużo tańsze w produkcji od gotowych preparatów. Przy jednoczesnym szczotkowani zębów mogą stanowić uzupełnienie zabiegów pozwalających zachować pełną higienę jamy ustnej. Ułatwiają usunąć resztki pokarmowe, a także w mniejszym stopniu płytkę nazębną. Przedstawiamy kilka popularniejszych przepisów na płyn do płukania ust. Cechuje ich łatwość wykonania i zadowalający efekt podczas użytkowania.
Najprostszym sposobem oczyszczającym jamę ustną jest płukanie jej przez 30 sekund zwykłą, czystą wodą tuż po zakończonym posiłku, w tym także po piciu soków owocowych i napojów słodzonych. Innym bardzo skutecznym płynem do odświeżenia jamy ustnej jest lekko posolona woda. Płukanie nią to łatwa metoda na pozbycie się resztek pokarmowych i przywrócenie naturalnego pH. Po umyciu ust roztworem soli kuchennej, należy znów przepłukać je czystą wodą. Innym prostym, niedrogim rozwiązaniem, pozwalającym uzyskać domową płukankę o właściwościach antybakteryjnych jest zmieszanie równych części wody i 3% roztwór nadtlenku wodoru. Tak przygotowaną, najlepiej stosować trzy-cztery razy w tygodniu. Nie należy połykać roztworów wody utlenionej. Po dokładnym wypłukaniu wypluwa się płukankę.
Dla większych zwolenników alternatywnego zdrowia, poleca się sporządzanie ziołowych płynów do płukania ust, wzbogaconych kombinacją przypraw, olejków eterycznych, herbaty i niektórych roślin. Producenci gotowych preparatów do higieny jamy ustnej od dawna znali dobroczynne właściwości olejku miętowego, anyżowego, koprowego, tatarakowego, kminkowego, eukaliptusowego, goździkowego i cynamonowego. Jednak częściej z olejku wykorzystuje się jedynie konkretny składnik czynny, taki jak mentol, tymol, karwakrol itd. Olejki eteryczne oprócz działania aromatyzującego doskonale dezynfekują i tonizują. Wyciągi z ziół np. z rumianku i krwawnika mają działanie przeciwzapalne, a z kolei sangwinaryna pochodząca z glistnika jaskółczego ziela, zwalcza nieświeży oddech. Wśród innych produktów chętnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym jest alantoina o właściwościach łagodzących pozyskiwana z kukurydzy i soi oraz naturalne garbniki, np. tanina zawarta w herbacie. W medycynie garbniki używane są jako środek ściągający i przeciwzapalny.
Jednym z bardziej znanych przepisów na domowy płyn do płukania ust jest płukanka goździkowa z dodatkiem cynamonu, mięty i natki pietruszki. Potrzebnymi składnikami są: 1 1/3 szklanki wody, łyżeczka goździków, łyżeczka startego cynamonu, łyżeczka ekstraktu z mięty, 2 łyżeczki drobno posiekanej świeżej natki pietruszki. Na początku doprowadzamy do wrzenia odmierzona ilość wody w rondelku, a następnie dodajemy pozostałe składniki. Gotuje się przez pięć minut, po czym przecedza miksturę przez sito. Po ostudzenia medykament jest gotowy do użytkowania. Aby przedłużyć jego trwałość, można przelać go do jałowych pojemników i szczelnie zamknąć. Produkt nadaje się do przechowywania w lodówce.
Innym bardziej egzotycznym w aromacie płynem do płukania ust jest specyfik z arcydzięgla. Aby go wykonać, należy zagotować szklankę wody i do wrzątku dodać dwie łyżki nasion arcydzięgla, szczyptę albo kilka kropli olejku z mięty pieprzowej, verbeny, ewentualnie soku z cytryny. Po ostudzeniu roztwór nadaje się do wykorzystania w codziennej higienie jamy ustnej. Domowa płukanka świetnie leczy nieświeży oddech i pomaga zwalczyć płytkę nazębną.
Kolejnym wartym do przytoczenia przepisem na płyn do płukania ust jest napar z rozmarynu. Herbatka sporządzona z rozmarynu lekarskiego to wspaniały środek odświeżający i kojący. Płukankę wykonuje się w prosty sposób. W około 0.5 l gotowanej wody zaparza się 3 łyżeczki suszonych kwiatów lub liści rozmarynu lekarskiego przez około 30 minut pod przykryciem. Następnie płyn należy odcedzić przez sito lub gazę i można później odstawić do lodówki. Zaletami domowych, ziołowych płukanek są ich delikatne ale i skuteczne właściwości. Dlatego warto je używać w codziennej toalecie. Można je stosować każdego ranka, a nawet kilka razy w ciągu dnia.
Źródło zdjęcia:
www.dentystaradzymin.com
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból zębów
Skuteczne sposoby na białe zęby
Naturalne metody na świeży oddech