Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba może skutecznie zakłócić nam życie. Wielu ludzi, gdy tylko "dopadnie" ich ta dolegliwość szuka różnych sposobów by pozbyć się bólu i oczywiście nie iść do dentysty. W wielu domach już małe dzieci uczy się różnych sposobów domowego radzenia sobie z bólem zęba. Wiązanie nitki do zęba by do  niej połączyć klamkę od drzwi to jeden z dowcipów dawnych kreskówek Bolka i Lolka. Reksio poszedł dalej i przywiązał nitkę do siebie zachęcając by jego pan - chłopczyk daleko rzucił mu kostkę.


Nieco dalej poszli producenci zabawek. Bardzo „rozwijająca” jest zabawka, gdzie dzieci nie tylko mogą myć zęby śmiesznemu ludzikowi, ale i borować, czy nawet wyrywać zgrabnymi obcęgami. 


Na szczęście dzisiejsze publikacje dla dzieci są bardziej przemyślane.


Wracając do domowych sposobów na walkę z bólem zęba to ludzie mają dużą wyobraźnię.
W przekazach historycznych jako głównego "stomatologa" wskazywano kowala. Przeciwbólowo używano głównie mieszanki ziół, ale znane też jest płukanie jamy ustnej moczem.

W Ameryce Łacińskiej stosuje się rzucie tytoniu lub liści koki. Jest też przepis na pastę znieczulającą ból wytwarzaną z kitu pszczelego i alkoholu. Obecnie wśród "super" środków królują przymoczki ze spirytusu lub jodu, ząbek czosnku do ucha, rzucie goździków. W tym ostatnim przypadku to goździki faktycznie działają przeciwzapalnie i znieczulająco, ale bardziej w postaci stężonego olejku goździkowego dostępnego w aptekach. Niektórzy przy bólu zębów płuczą jamę ustną sodą, no ale od tego mogą się tylko zęby wybielić. Oczywiście środki te zdecydowanie odradzamy.


Są jednak domowe sposoby które można zastosować. Nie zawsze są skuteczne i nie wszystkim pomagają. Mogą służyć doraźnie. Przede wszystkim należy umyć zęby, szczególnie bolący ząb.

Podczas mycia usunąć resztki plomby i ewentualnie resztki pokarmu które zalegają w dziurze. Odpowiednio przeprowadzona higiena jamy ustnej zmniejszy ewentualne powstawanie gazów gnilnych, które mogą być źródłem bólu. Zimny okład spowolni procesy zapalne i obkurczy naczynia krwionośne, zapobiegając rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego.

Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe stosujmy ostrożnie, zgodnie z zaleceniami z ulotki. Jeżeli mamy dziurę w zębie to można poprosić w aptece o wosk ortodontyczny i wypełnić nim ubytek. Ból zęba uśmierza również szałwia. Aby zaparzyć napar wystarczy zalać kilka torebek szałwii wrzątkiem. Po ostygnięciu płuczemy nim usta. Alkohol też działa odkażająco i w niektórych przypadkach płukanie nim ust może pomóc.

Należy hamować źródła bólu. Np. przy wyżynaniu się zęba masując dziąsło szczoteczką lub czystym palcem. W przypadku bólu zęba najlepiej jednak bezzwłocznie zgłosić się do dentysty. Jeżeli nie możemy kupić środków przeciwbólowych, a mamy w domu aspirynę to możemy rozpuść ją w łyżeczce wody nasącz nią wacik i przyłożyć do bolącego zęba.Musimy pamiętać, że ból zęba sygnalizuje chorobę która należy "zwalczyć" wizytą u dentysty. Dlaczego? W pierwszym rzędzie może ona doprowadzić do choroby zatok. "Zadomowione" w zębach bakterie z czasem doprowadzą do uszkodzenia stawów. Źle rozgryziony pokarm prowadzi do choroby wrzodowej. Toksyny w jamie ustnej powodują częste anginy, a co za tym idzie choroby serca i nerek. Nawet czysta jama ustna przy złym zgryzie powoduje częste migreny i bóle głowy spowodowane wadliwym ustawieniem szczęki. Dlatego wizyty u dentysty powinny być wpisane na stałe w naszym kalendarz, jeżeli oczywiście chcemy dbać o zdrowie.

fot.
www.reksio.dladziecibajki.com
www.sosrodzice.pl
www.rekamimamy.pl
www.manager.money.pl
www.szuflada.net

 
Zobacz tez:
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Zdrowe paznokcie - domowe sposoby na twarde i łamliwe paznokcie
Domowe sposoby na zniszczone dłonie, sposoby na zadbane dłonie