Domowe sposoby zapobiegania osteoporozie
Osteoporoza to choroba szkieletu polegająca na zmniejszeniu się gęstości mineralnej kości (BMD). W następstwie niekorzystnych zmian struktury tkanka kostna w razie wystąpienia nawet niewielkich urazów mechanicznych staje się znacznie bardziej podatna na złamania. Złamania osteoporetyczne pojawiają się niewspółmiernie do sił je wywołujących, dotyczy to także upadków z własnej wysokości. Istnieje kilka pewnych i sprawdzonych sposobów zapobiegania osteoporozie. Warto je przytoczyć, w zarysie omówić istotę choroby oraz zwrócić uwagę na czynniki ryzyka.
Dieta
Naukowo udokumentowano niewątpliwy efekt przeciwzłamaniowy dla postępowania żywieniowego: suplementacji witaminy D (800 IU/d) oraz wapnia w dawce do 2000mg/d. Wśród produktów zawierających w dużej mierze wapń wlicza się mleko i przetwory mleczne, ryby morskie, warzywa np. kalafior, kapusta, brokuły oraz artykuły spożywcze wzbogacone w wapń na etapach produkcji. Aby wapń zastał prawidłowo przyswojony przez organizm, niezbędna jest witamina D. Do jej wytworzenia w okresie wiosenno - letnim wystarczy sama ekspozycja na słońce. Minimum 15 % ciała należy wystawiań na promienie słoneczne przez 20-30 minut dziennie. W sezonie zimowym warto urozmaicać dietę w produkty, zawierające w swym składzie witaminę D takie jak: jaja, tłuste ryby, mleko, podroby. Przy planowaniu codziennego menu, zachęca się do zwracania uwagi na pokarmy o nadmiernej ilości fosforu, ponieważ zwiększony stosunek fosforu do wapnia hamuje przyswajanie wapnia przez organizm. Należy unikać zbyt częstego spożywania czerwonego mięsa, szpinaku, coli oraz kawy. Pamiętajmy by, spożywając produkty bogate w wapń nie łączyć ich jedno-czasowo z otrębami pszennymi i innymi artykułami zawierającymi dużą ilość błonnika, który oprócz swoich korzystnych właściwości prozdrowotnych, hamuje przyswajanie wapnia i tłuszczów z przewodu pokarmowego. Również odpowiednia wartość białka roślinnego oraz zwierzęcego, a także potasu i magnezu pozwala wzmocnić wytrzymałość mechaniczną kości i poprawia układ mięśniowo-nerwowy.
Ćwiczenia fizyczne
Aktywność fizyczne pozwala utrzymać dobrą kondycję kości i opóźnia pojawienie się osteoporozy. Regularnie uprawiany sport jest naturalnym sposobem leczenia osteoporozy. Treningi warunkują wielkość szczytowej masy kostnej oraz powodują przyrost gęstości mineralnej kości. Ćwiczenie trzy - cztery razy w tygodniu minimum 30 - 45 minut dziennie opóźnia lub całkowicie zatrzymuje postęp spadku związanego z wiekiem gęstości mineralnej kości. Nie można zapominać, że już po 30 roku życia rozpoczyna się proces zmniejszania gęstości mineralnej kości. Na cały rok powinno się ustalać regularny program ćwiczeniowy. Zachęca się do treningów pod okiem doświadczonego trenera lub fizjoterapeuty. Ćwiczenia wzmacniają zarówno mięśnie jak i kości. Prawidłowo wykonywane o odpowiednim stopni obciążenia, intensywności i w ściśle przestrzeganym czasie zapewniają dobrą kondycję oraz sylwetkę. Najlepszymi ćwiczeniami zapobiegającymi osteoporozie są sporty aerobowe – bieganie, jogging, pływanie aerobik, taniec, nordic walking i joga.
Używki
Zarówno nadmierne spożywanie alkoholu jak i palenie papierosów zaliczane są do czynników ryzyka osteoporozy. Picie więcej niż dwóch piw lub drinków dziennie może prowadzić do przyspieszonego ubytku gęstości mineralnej kości. Przewlekłe spożywanie alkoholu sprzyja także występowaniu marskości wątroby, zaburza produkcję i wchłanianie witaminy D oraz stymuluje resorpcje kości, hamując procesy kościotworzenia. Palenie wyrobów tytoniowych zmniejsza syntezę witaminy D i powoduje niekorzystną utratę wapnia z organizmu.
Leczenie farmakologiczne
Leki antyresorpcyjne zapobiegają złamaniom u chorych z osteoporozą potwierdzoną badaniem densytometrycznym. Kryteriami interwencji farmakologicznej jest przebyte złamanie osteoporetyczne lub ryzyko złamania w ciągu 10 lat > 20%. Ryzyko szacuje się na podstawie kilkunastu parametrów: wieku, wzrostu, masy ciała, przebytego złamania bliższego końca kości udowej u rodzica, palenia papierosów, spożywania alkoholu, leczenia sterydami, chorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozie wtórnej oraz BMD szyjki kości udowej. Sama niska gęstość mineralna kości nie jest wskazaniem do włączenia leczenia. Ze względu na niski koszt kuracji generyki bisfosfonianów stosowane doustnie stanowią obecnie "złoty standard" leczenia przeciwzłamaniowego. Dużą poprawę kliniczną przynosi pacjentom także denozumab. Wykazuje on silne działanie antyresorpcyjne, wpływa na znamienną redukcję ryzyka złamań między innymi kręgów, a także złamań pozakręgowych i bliższego odcinka kości udowej.
Domowe sposoby zapobiegania osteoporozie powinno zacząć się stosować już po okresie dojrzewania, gdy dieta, aktywność fizyczna i brak nałogów ogrywają największą rolę w kształtowaniu się szczytowej masy kostnej. W młodym wieku znacznie łatwiej zapobiegać wystąpieniu choroby, niż później leczyć skutki jej obecności.
Zobacz też:
Domowe sposoby na rzucenie palenia
Domowe sposoby na odchudzanie
Sposoby na proste włosy
Etykiety: domowe sposoby na urodęAby przełamać naturalne wiązanie wodorowe możemy również użyć ciepła. Właśnie ciepło jest sprzymierzeńcem osób chcących mieć na głowie prostą fryzurkę. Proste włosy wyglądają nie tylko elegancko, są przede wszystkim praktyczne.
Wyciąganie na szczotce
Najbardziej powszechna metodą prostowania włosów jest tzw. "wyciąganie" ich na szczotce (zwykle tych o największych rozmiarach - zależny to od długości włosów). Często takie zabiegi można zaobserwować u fryzjera, gdy fryzjerka po delikatnym osuszeniu włosów przystępuje do suszenia i modelowania właśnie przy użyciu dużej szczotki. Zwykle używa się do tego celu szczotki okrągłej, zwłaszcza do fryzur krótkich. Takie prostowanie nie jest jednak trwałe - włosy względnie proste pozostaną do przez jeden dzień, a jeśli skręt był naprawdę silny to takie prostowanie pozwoli uzyskać co najwyżej fale. Niezbędne jest wykorzystanie specjalnych lotionów i pianek oraz produktów zabezpieczających włosy przed nadmiernym wysuszeniem. Użycie prostownicy jest bardziej efektywnym sposobem wygładzania włosów rekomendujemy go kobietom o naturalnie kręconych włosach i tym, które nie lubią wygładzać ich przy pomocy szczotki.
Prostownica
Jeśli prostowanie wykonujemy często (codziennie) konieczne jest używanie środków termoochronnych. Samo prostowanie pasm nie nastręcza większych problemów, wystarczy wyselekcjonowane pasmo przeciągnąć między płytkami. Trzeba uważać aby temperatura nie była zbyt wysoka i abyśmy nie trzymali pasma za długo w urządzeniu. Płytki prostownicy mogą być wykonane z różnych stopów (tytan, płytki ceramiczne) jednak z praktycznego punktu wiedzenia warto wsiąść dwie rzeczy pod uwagę: czy nasze urządzanie ma obrotowy kabel (bardzo ułatwia to pracę, szczególnie, jeśli sami modelujemy sobie włosy) oraz to czy możemy kontrolować temperaturę. Efekt prostych pasemek utrzymuje się nawet do trzech dni, włosy staja sie bardziej podatne na prostowanie, wystarczy kilka razy wygładzić pasemka by nadać fryzurze zamierzony kształt. Przy częstym prostowaniu warto zainwestować w dobrą odżywkę do włosów suchych i zniszczonych.
Kosmetyki prostujące
Z całą pewnością warto rozejrzeć się za profesjonalnymi kosmetykami do prostowania wlosów, do najpopularniejszych należą odżywki i szampony oraz sera wygładzające lub prostujące.
Po zamym zabiegu prostowania warto nałożyć na włosy jedwab w płynie, w bardzo niewielkiej ilości. Możemy jednak zastąpić część kosmetyków drogeryjnych i sięgnąć po ludowe metody:
Płukanka z octu
Po umyciu włosów spłuczmy je wodą z
dodatkiem octu (niewielka ilość). Ważne! Nie powinno to być ostatnie płukanie włosow, bo pozostanie
nieprzyjemny octowy zapach.
Płukanka z cytryny
Dodaje włosom siły i blasku. Możemy spłukiwać taką mikstura nasze kosmyki, jednak niezbyt często, aby ich nie przesuszyć. W proporcji 1 szklanka wody, 2 łyżki soku.
Płukanka z piwa
Przygotowujemy ją mieszając 2 szklanki piwa i 1 szklankę wody.
Taką miksturę wylewamy na umyte szamponem włosy, wmasowujemy i
spłukujemy. Włosy nabierają blasku, miękkości, połysku.
Prostowanie trwałe
Prostowanie trwałe
Jak już zostalo powiedziane powyżej prostowanie zmienia położenie związków chemicznych we włosach. W zasadzie zmiana struktury włosów odbywa się na tej
samej zasadzie co w ondulacji chemicznej, tylko włosów
nie nawija się na walki, a jedynie wygładza.Zabieh ten jednak znacznie osłabia włosy, więc warto przemyśleć, czy warto ryzykować.
fot. urodaizdrowie.pl
Zobacz też:
fot. urodaizdrowie.pl
Dekoloryzacja włosów - na czym polega?
Jak pielęgnować włosy rozjaśnione
Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?
Salony fryzjerskie
Oferty ślubne - uroda i wygląd
Domowe sposoby na walkę z kurzem. Jak pozbyć sie roztoczy?
Etykiety: domowe sposoby na sprzątanieSkupmy się zatem na tym jak skutecznie pozbyć się kurzu, a tym samym niechcianych lokatorów. :)
- Gorąca para najefektywniej zabija roztocza, a regularne odkurzanie usuwa je z tkanin, pamiętajmy jednak że nie jest to działanie którego efekt będzie długotrwały. Te pajęczaki ciągle się namnażają, sprzyja im temperatura 22 – 28 stopni Celsjusza.
- Ilość roztoczy można jednak zminimalizować, rezygnując z nadmiernej ilości tkanin, obić, mebli czy zasłon – te można zastąpić np. praktycznymi żaluzjami. Nie mniej istotne jest to, aby powietrze w pomieszczeniu było jak najbardziej suche. Roztocza zamieszkują ciepłe, a szczególnie lubią wilgotne miejsca 9 takie jak pościel, poduszki). Nie lubią działania słońca i niskich temperatur, dlatego warto od czasu do czasu wietrzyć pościel na balkonie lub tarasie.
- Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane środki do czyszczonych powierzchni (ekranów, mebli) sprawiają że kurz osiada na nich wolniej. I tak np. do powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych powinniśmy stosować preparaty o działaniu antystatycznym, a do mebli drewnianych preparaty z woskiem.
- Dobrze również zaopatrzyć się w sprzęt z filtrem antyalergicznym (raz zatrzymany kurz np. w odkurzaczu już się nie przedostanie do pomieszczenia), specjalne ściereczki do czyszczenia sprzętów na sucho (mają specjalną strukturę) oraz urządzenie do oczyszczania powietrza.
- Wybierajmy meble na nóżkach, tak aby regularnie oczyszczać przestrzenie pod nimi. Rezygnujmy z bibelotów z których ciężko zetrzeć kurz (np. ususzonych kwiatów, pluszowych maskotek).
- Idealne rozwiązanie to miotełka na drążku teleskopowym, która sięga do miejsc niedostępnych (na suficie, za telewizorem, za kaloryferem). Takie miotełki mają specjalne włosie przyciągające kurz – (działanie energii elektrostatycznej).
- Pamiętajmy, aby do prania firan dodawać zawsze (do ostatniego płukania) łyżkę soli kuchennej. Firanki staną się sztywniejsze a kurz nie będzie do nich przylegał.
- Kołdry i poduszki możemy włożyć w poszewki antyalergiczne, a materace - w pokrowce z mikrofazy, nieprzepuszczalne dla roztoczy. Powinniśmy co tydzień je prać. Dywany i miękkie obicia mebli odkurzać i czyścić za pomocą urządzeń czyszczących gorącą parą.
Zdjęcie: www.jamis.p
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Zastosowanie octu w porządkach - ekologiczne czyszczenie octem
Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny
Domowe sposoby na płaski brzuch
Etykiety: domowe sposoby na urodę, domowe sposoby na zdrowieJesienią, gdy na dworze zimno i słota, łatwo przybrać na wadze. Nadprogramowe kilogramy zbierają się najczęściej w okolicach brzucha, ud, pośladków. Diametralna zmiana diety, restrykcyjne głodówki są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą prowadzić do chudnięcia z początku innych partii ciała między innymi twarzy, biustu. Jakie są skuteczne domowe sposoby na płaski brzuch? Poniżej przedstawiamy metody, które warto stosować, aby wyszczuplić głównie talię.
Pierwszym krokiem do spłaszczenia brzucha jest prawidłowa pozycja ciała. Nie garb się, wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. W kilka sekund poprawisz wygląd swej sylwetki. Odpowiednia bielizna to podstawa. Obciskające figi, miękki gorset ukryje drobne fałdki. Wybierając sukienki i bluzki, postaw na kroje odcinane pod biustem. Uważaj z niektórymi tkaninami między innymi dzianiną, która wyolbrzymia każdą niedoskonałość figury. Jeśli preferujesz dżinsy, wybieraj biodrówki o luźnym kroju lub spodnie z wysoką talią.
Ćwicz prawidłowe oddychanie. Szczególnie u kobiet obserwuje się skłonność do przewagi toru oddechowego piersiowego i spłycania wentylacji. Włączenie do pracy w głównej mierze przepony, wspomagającej wymianę gazów w organizmie, sprawia, że organizm staje się lepiej dotleniony. Oddychaj równym tempem w pozycji wyprostowanej, tak by wyraźnie unosił się brzuch a nie klatka piersiowa. Napinają się wówczas nie tylko mięśnie właściwe wdechowe takie jak mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne ale także mięśnie pomocnicze i dodatkowe. Każdego dnia powinna być przeprowadzana kilkunastominutowa nauka nabierania głębokich, spokojnych wdechów. Ćwiczenia oddechowe pozwalają zrelaksować się, ukoić zszargane nerwy. Oddychanie torem brzusznym wykonuj na świeżym powietrzu.
Wśród domowych sposobów na płaski brzuch nie może zabraknąć miejscowego masażu. Zacznij od prysznica, wykorzystaj silny strumień na przemiennie zimnej i ciepłej wody. Pozwoli on poprawić krążenie krwi, wspomoże metabolizm. Zataczaj małe i duże kręgi strumieniem padającym prostopadle do powierzchni skóry. Do kreślenia niewidzialnych okręgów na brzuchu można też posłużyć się kostkami lodu. Ten zimny zabieg poprawia koloryt skóry, likwiduje nierówności. Po obu czynnościach nie zapominaj o energicznym wycieraniu wilgoci szorstkim ręcznikiem. Do masowania i peelingu przydaje się odpowiednia rękawica wykonana z sizalu lub luffy bądź szorstka gąbka. Można także wykorzystać szczotkę z średnio twardym włosiem do masażu na sucho lub pod prysznicem. Tym podobne drapaczki umożliwiają jednocześnie złuszczyć martwy naskórek i zredukować cellulit. Kolejną pobudzającą metabolizm metodą jest szczypanie. Po wtarciu w skórę niewielką ilość natłuszczającej oliwki za pomocą kciuka i palca wskazującego chwytaj skórę i unoś fałd na jedno - dwu centymetrową wysokość. Po kilku sekundach wypuść i złap skórę w sąsiednim miejscu. Szczypanie pobudza krążenie i likwiduje nierówności. Jeśli nie lubisz drażniących przedmiotów, zastąp masaże oklepywaniem. Delikatne klepanie się po brzuchu leżąc na placach z podgiętymi kolanami rozluźni napięte mięśnie. Delikatnie oklepując zataczaj duże kręgi na powierzchni skóry zgodnie z wskazówkami zegara. Zabiegi te usprawniają także pracę jelit.
Miłą i odprężającą kuracją są kąpiele. Dodanie do ciepłej ale nie gorącej wody w wannie kilku kropli olejku cynamonowego sprawia, że skóra staje się gładsza. Regularnie powtarzaj nasiadówki trzy razy w tygodniu. Po kąpieli warto wypróbować antycellulitową skuteczność zmielonych ziaren kawy. Własnoręcznie przygotowuje się masę ze świeżo zalanej wrzątkiem kawy. Po ostudzeniu odwaru z czterech czubatych łyżek kawy dodaje się łyżkę oleju roślinnego, po czym dokładnie miesza. Domowy specyfik nakładaj równomiernie na powierzchnię skóry wokół tali, po czym szczelnie owiń się folią. Kompres lepiej utrzyma się dzięki foli stretch. Okłady należy pozostawić na minimum pół godziny i powtarzać dwa - trzy razy w tygodniu. Pamiętaj o balsamie i kremach nawilżających. Po kąpieli i peelingach wcieraj w skórę preparaty silnie nawilżające. Dobrze, gdy zawierają w swym składzie wyszczuplające olejki eteryczne, kofeinę, koenzym A, guaranę lub L-karnitynę.
Regularnie ćwicz talię. Nie istnieje skuteczny, długotrwały domowy sposób na płaski brzuch, który nie zawierałby w swoim programie fizycznej aktywności. Kompleksowe ćwiczenia na brzuch przynoszą oczekiwany efekt, jeżeli powtarza się je regularnie często. Aby zajęcia szybko nie znudziły się, warto je urozmaicać. Świetny rezultat przynosi tzw. szóstka Weidera. Jest to przygotowany dla amatorów pełen harmonogram ćwiczeń z uwzględnieniem wzrastającego stopnia intensywności, ilością powtórzeń i serii. Najważniejsze w programie to systematyczność, silna wola i konsekwentność. Osoby, którym trudno zmotywować się do codziennych ćwiczeń mogą powiązać tradycyjne brzuszki z uprawianiem innych form ruchu. Doskonałym przyrządem poprawiającym sylwetkę oraz redukującym nadmiar tkanki tłuszczowej wokół tali jest hula hop. Ten prosty, tani i cichy sprzęt do ćwiczeń kojarzący się z beztroskim dzieciństwem umożliwia pozbycie się niechcianych "centymetrów". Aby niepozorna plastikowa obręcz rzeczywiście usprawniała kondycję, należy ćwiczyć minimum 5 minut dziennie trzy - cztery razy w tygodniu.
Monotonne ćwiczenia na brzuch mają szansę stać się bardziej zachęcające wraz z wykorzystaniem lekkiej, plastikowej piłki. Spośród dostępnych w sprzedaży piłek gimnastycznych wybiera się odpowiedni model według według rozmiarów użytkownika. Istnieje pełne bogactwo opracowanych ćwiczeń na brzuch z zastosowaniem piłki. Jednym z nich jest ćwiczenie na piłce opierając się o nią lędźwiami. Dolne partie pośladków mają wtedy wisieć w powietrzu, kiedy wykonuje się uniesienia głowy i barków. Zajęcia z piłką nie tylko odciążają kręgosłup, ale także włączają do pracy większość mięśni w obrębie brzucha, pleców a także ud i pośladków. Przed każdym treningiem pamiętaj o rozgrzewce. Poza ćwiczeniami ogólnorozwojowymi wykonuj ćwiczenia izometryczne. Poświęć im minimum 5 minut. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, usiądź na krześle, oprzyj wygodnie plecy. Napnij mocno mięśnie brzucha nie przestając spokojnie oddychać. Wytrzymuj napięcie przez ok. 20 sekund, po czym rozluźniaj mięśnie. Po pięciu sekundach odpoczynku powtarzaj ćwiczenie od 5 do 10 razy. Następnie wykonuj przeciwstawne skłony, tak by rozciągnąć i rozluźnić mięśnie brzucha.
Jak się okazuje, istnieje cała gama skutecznych domowych sposobów na płaskich brzuch. Ich efekt zależy tylko i wyłącznie od naszych chęci. Pamiętaj, że do problemu oponki najlepiej podchodzić kompleksowo. Ćwiczenia, masaże, kąpiele, peelingi i modowe triki należy stosować nierozerwalnie z ulepszaniem swojej diety. Dzięki temu masz szansę zrzucić zbędne kilogramy w obrębie tych regionów, na których Ci najbardziej zależy. Powodzenie jest w zasięgu twojej ręki.
Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie - zioła
Domowe sposoby na odchudzanie
Ekologiczne oszczędzanie żywności
Szóstka Weidera
Subskrybuj:
Posty (Atom)