Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Skuteczne domowe sposoby walki z kamiennym osadem

To co mamy w kuchni i apteczce może być skuteczniejszym środkiem do usuwania kamienia w łazience i kuchni, często nawet w większym stopniu niż dużo droższe preparaty „specjalistyczne”. Warto więc spróbować domowych sposobów.

Łazienka

Główkę prysznica włóż na kilka godzin do roztworu kwasku cytrynowego (2 łyżki na 250 ml), potem wypłucz.

W kabinie prysznicowej miejsca pokryte osadem pokryj gęstą papką z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Po kilku minutach zetrzyj papkę suchą szmatką i umyj kabinę.

Do pralki nasyp zamiast proszku ok. 150 g kwasku cytrynowego (5–6 małych opakowań) i włącz pranie w temp. 90 st. C. W razie potrzeby powtórz operację.

Aby usunąć kamień z muszli klozetowej wystarczy wlać do niej szklankę białego octu, a następnie dorzuć garść sody oczyszczonej. Mieszanina będzie "buzować” przez 10-15 minut, następnie wystarczy porządnie wyszorować szczotką muszle i spłukać ją kilkakrotnie.

Prostym środkiem czyszczącym jest także tzw. boraks - do kupienia w każdej aptece, którego pół szklanki należy wsypać bezpośrednio do muszli, a następnie przetrzeć ją szybko szczotką i nie spłukując pozostawić na noc.

Podziała także witamina C. Wystarczy wrzucić na noc do muszli dwie 1000 miligramowe musujące tabletki, albo mieszankę sporządzoną z 2 łyżek kwasku cytrynowego i 2 łyżki sody oczyszczonej. Rano wyszorować muszlę i spuścić wodę - w ten sposób zlikwiduje się osad zgromadzony poniżej poziomu wody. Aby usunąć kamień z kranu, warto położyć ścierkę nasączoną gorącym octem na miejsce, które chcemy oczyścić. Taki kompres pozostawiamy na jakąś godzinę, a następnie przecieramy i delikatnie ścieramy osad.

Kuchnia

Dobrym i sprawdzonym sposobem zagotowanie wody w czajniku, a następnie dodanie szklanki octu. Czajnik odstawiamy się na noc, rano dokładnie płuczemy zimną wodą. Następnie 3-4 razy gotujemy się w nim wodę. Dopiero po kilkakrotnym zagotowaniu wody czajnik jest gotowy do użycia. Następny równie dobry sposób polega na zagotowaniu w czajniku wody, do której po zagotowaniu dodaje się 5 łyżeczek kwasku cytrynowego. Czajnik następnie odstawia się na 3-4 godziny, po czym płucze się w zimnej wodzie i tak jak w przypadku użycia octu, 3-4 razy gotuje się w nim wodę. Nasze babcie z kolei radziły sobie w zupełnie inny sposób: do czajnika z wodą wkładały łupiny ziemniaków, a następnie całość gotowały. Czynność powtarza się kilkakrotnie, za każdym razem z nowymi łupinami. Na koniec płuczemy czajnik zimną wodą i 3-4 razy gotujemy w nim wodę.

Zlewozmywak ze stali będzie lśnił jak lustro, jeśli umyjesz go gąbką zanurzoną w roztworze wody i octu (1:1).Garnki stalowe przetrzyj przekrojoną cytryną, później umyj i wypłucz.

Inne

Gdy żelazko „pluje” kawałkami kamienia, wlej do zbiornika na wodę roztwór kwasku cytrynowego (łyżka na pół szklanki wody). Włącz urządzenie i odparuj płyn. Uwaga! Jeśli żelazko ma funkcję samooczyszczania, regularnie z niej korzystaj, a nie będzie problemu.

Źródło zdjęcia: http://www.dom.pl/czym-czyscic-baterie-lazienkowe-imgid-16993.html

Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Domowe sposoby czyszczenia fug. Jak czyścić spoiny między kafelkami?
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania