Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na hemoroidy

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy, to dość częsta przypadłość, typowa przede wszystkim dla ludzi w średnim wieku bez względu na płeć. Często pojawiają się one u kobiet ciężarnych oraz u osób cierpiących na zaparcia. Zwykle stanowią wstydliwy problem, z którym pacjenci nie chcą udać się do lekarza. Próbują leczyć dolegliwości domowymi sposobami- owszem, takie postepowanie może pomagać, jednak nie zawsze okazuje się skuteczne i trzeba wspomóc się środkami farmakologicznymi.

Czy mam hemoroidy?

Jakie zatem są typowe objawy świadczące o obecności hemoroidów? Zazwyczaj jest to świąd i pieczenie okolicy odbytu. Bardzo często pojawia się także ból w czasie defekacji, jak również krwawienie w czasie wizyty w toalecie. Należy zawsze pamiętać, że chociaż zazwyczaj krew na papierze toaletowym związana jest właśnie z obecnością żylaków odbytu, to jednak taka sytuacja zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, najlepiej proktologiem! Dlaczego? Ponieważ przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego jest więcej, często pojawia się ono także w przypadku nowotworów jelita grubego. Czasami zdarza się, że pacjent wyczuwa w okolicy odbytu niewielkich rozmiarów guzek- może być to właśnie żylak, który wypadł już poza kanał odbytu (hemoroidy mogą bowiem występować w kanale odbytu lub właśnie wypadać poza jego światło), czasami można odprowadzić go z powrotem do środka, czasami jednak nie jest to już możliwe.

Jak leczyć hemoroidy?

W przypadku, kiedy dolegliwości nie są mocno nasilone, można spróbować domowych sposobów. W przypadku stanu zapalnego hemoroidów należy szczególnie dbać o właściwą dietę- musi być ona obfita w płyny oraz w pokarmy bogatoresztkowe, warto też zażywać preparaty bogate w błonnik (np. siemię lniane lub preparaty z babki płesznika). Takie postępowanie ma na celu wyeliminować nadmierne parcie w czasie defekacji. Często pomocne okazują się także ciepłe nasiadówki, które powinno się wykonywać 2 razy dziennie i po każdej defekacji-poprawiają one higienę i rozluźniają mięśnie zwieracze odbytu. Do takich kąpieli warto używać specjalnych naparów z ziół-przede wszystkim z kory dębu oraz kasztanowca, bowiem dodatkowo działają one przeciwzapalnie (w aptekach można nabyć zioła w postaci ekspresowych herbatek do sporządzenia wywaru). Często jednak dodatkowo należy wspomagać się środkami farmakologicznym: do leczenia hemoroidów wewnętrznych lepiej stosować czopki, zaś do tych, które wypadły na zewnątrz, lepiej zastosować maści lub kremy-produkty te zwykle zawierają substancje znieczulające, kortykosteroidy lub substancje osłaniające.

Domowe sposoby nie pomagają?

Może się jednak zdarzyć, ze leczenie zachowawcze nie będzie przynosić efektów. W takiej sytuacji pacjent może zdecydować się na leczenie zabiegowe. Może być to założenie gumowych podwiązek na żylaki, krioterapia czy fotokoagulacja laserowa. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegu operacyjnego.

Hemoroidy to wstydliwy problem i dlatego często pacjenci nie chcą o nim wspominać lekarzowi w czasie wizyt. Jednak takie postępowanie nie ma sensu- po pierwsze dlatego, że jest to choroba jak każda inna i naprawdę nie ma powodu do obaw, że lekarz "wyśmieje" opisane mu dolegliwości. Po drugie, niewłaściwe leczenie nie spowoduje ustąpienia przykrych objawów, które będą cały czas uprzykrzać życie. Warto zatem zawsze informować lekarza o problemie- wtedy będzie mógł skutecznie pomóc się go pozbyć.

Zobacz też:
Leki i zioła na hemoroidy
Domowe sposoby na wzdęcia
Domowe sposoby na zaparcia