Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na mycie płytek ceramicznych

Czyste, lśniące płytki w kuchni i łazience są niewątpliwie dumą każdej Pani Domu. Problem w tym, że utrzymanie ich w takim właśnie stanie wymaga dużego nakładu pracy. Jest jednak kilka sposobów na czyszczenie płytek.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków do czyszczenia płytek ceramicznych różnego rodzaju. Mimo to mamy możliwość trochę je udoskonalić. Codzienna pielęgnacja płytek polega tak naprawdę głównie na przetarciu ich mokrą ścierką lub mopem z detergentem, przy czym zamiast typowego płynu do mycia płytek możemy zastosować tradycyjny płyn do zmywania naczyń. Żeby jednak mieć pewność, że nasze płytki zawsze będą lśniły po myciu, możemy dodać do płynu do płynu odrobinę amoniaku.

Jeżeli chcemy usunąć z glazury lub terakoty plamę, możemy przemyć płytki roztworem wody z octem w proporcji pół na pół, albo dobrze przetrzeć połówką cytryny, po czym spłukać wodą.

Umyte płytki ceramiczne w kuchniDobierając detergenty, którymi będziemy chcieli czyścić nasze płytki, zwróćmy uwagę na ich skład i właściwości. Oto zestawienie, które może pomóc w doborze środka do skali i rodzaju zabrudzenia:

Środki silnie alkaliczne – są dość agresywne, więc nie można używać ich do regularnego czyszczenia. Wskazane tylko w szczególnych przypadkach oraz przy gruntownym czyszczeniu. Nie stosować na szkło, aluminium i tworzywa sztuczne.

Środki lekko alkaliczne – są nieszkodliwe, więc mogą być ogólnie stosowane. Zmieszane z wodą pomagają w usuwaniu resztek tłuszczu, kosmetyków oraz innych zanieczyszczeń.

Neutralne środki czyszczące – mogą być stosowane do wszystkich prac związanych z pielęgnacją podłóg. Nie są jednak skuteczne w usuwaniu tłustych zabrudzeń.

Środki lekko kwasowe – dobrze radzą sobie z usuwaniem złogów wapiennych, rdzy oraz pozostałości po fugach cementowych. Są więc agresywne dla fug, na co trzeba uważać.

Środki mocno kwasowe – należy stosować tylko w przypadku pozostałości po cemencie, które są ogólnie trudne do usunięcia.

Uwaga! Nie stosować środków, które zawierają kwas fluorowodorowy lub też jego związki! Są to środki bardzo agresywne dla ceramiki i również w postaci rozcieńczonej mogą spowodować nieodwracalne szkody.

Zobacz też:
Więcej na Paradyz.com
Domowe sposoby na czyszczenie fug między płytkami
Jak odnowić fugi