
Dla większych zwolenników alternatywnego zdrowia, poleca się sporządzanie ziołowych płynów do płukania ust, wzbogaconych kombinacją przypraw, olejków eterycznych, herbaty i niektórych roślin. Producenci gotowych preparatów do higieny jamy ustnej od dawna znali dobroczynne właściwości olejku miętowego, anyżowego, koprowego, tatarakowego, kminkowego, eukaliptusowego, goździkowego i cynamonowego. Jednak częściej z olejku wykorzystuje się jedynie konkretny składnik czynny, taki jak mentol, tymol, karwakrol itd. Olejki eteryczne oprócz działania aromatyzującego doskonale dezynfekują i tonizują. Wyciągi z ziół np. z rumianku i krwawnika mają działanie przeciwzapalne, a z kolei sangwinaryna pochodząca z glistnika jaskółczego ziela, zwalcza nieświeży oddech. Wśród innych produktów chętnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym jest alantoina o właściwościach łagodzących pozyskiwana z kukurydzy i soi oraz naturalne garbniki, np. tanina zawarta w herbacie. W medycynie garbniki używane są jako środek ściągający i przeciwzapalny.
Jednym z bardziej znanych przepisów na domowy płyn do płukania ust jest płukanka goździkowa z dodatkiem cynamonu, mięty i natki pietruszki. Potrzebnymi składnikami są: 1 1/3 szklanki wody, łyżeczka goździków, łyżeczka startego cynamonu, łyżeczka ekstraktu z mięty, 2 łyżeczki drobno posiekanej świeżej natki pietruszki. Na początku doprowadzamy do wrzenia odmierzona ilość wody w rondelku, a następnie dodajemy pozostałe składniki. Gotuje się przez pięć minut, po czym przecedza miksturę przez sito. Po ostudzenia medykament jest gotowy do użytkowania. Aby przedłużyć jego trwałość, można przelać go do jałowych pojemników i szczelnie zamknąć. Produkt nadaje się do przechowywania w lodówce.
Innym bardziej egzotycznym w aromacie płynem do płukania ust jest specyfik z arcydzięgla. Aby go wykonać, należy zagotować szklankę wody i do wrzątku dodać dwie łyżki nasion arcydzięgla, szczyptę albo kilka kropli olejku z mięty pieprzowej, verbeny, ewentualnie soku z cytryny. Po ostudzeniu roztwór nadaje się do wykorzystania w codziennej higienie jamy ustnej. Domowa płukanka świetnie leczy nieświeży oddech i pomaga zwalczyć płytkę nazębną.
Kolejnym wartym do przytoczenia przepisem na płyn do płukania ust jest napar z rozmarynu. Herbatka sporządzona z rozmarynu lekarskiego to wspaniały środek odświeżający i kojący. Płukankę wykonuje się w prosty sposób. W około 0.5 l gotowanej wody zaparza się 3 łyżeczki suszonych kwiatów lub liści rozmarynu lekarskiego przez około 30 minut pod przykryciem. Następnie płyn należy odcedzić przez sito lub gazę i można później odstawić do lodówki. Zaletami domowych, ziołowych płukanek są ich delikatne ale i skuteczne właściwości. Dlatego warto je używać w codziennej toalecie. Można je stosować każdego ranka, a nawet kilka razy w ciągu dnia.
Źródło zdjęcia:
www.dentystaradzymin.com
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból zębów
Skuteczne sposoby na białe zęby
Naturalne metody na świeży oddech