Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na mycie samochodu

Prawie każdy kierowca marzy o tym, aby jego samochód miał piękny błyszczący lakier, pozbawiony rys i korozji. Nie każdy jednak wie, że podstawą do osiągnięcia takiego lub też podobnego stanu jest odpowiednie mycie samochodu.

Niektóre szkoły mówią, że lakier samochodu powinno się myć raz w tygodniu, a w przypadku większych zabrudzeń myć od razu. Do największych wrogów karoserii samochodowej zaliczamy między innymi sól i błoto. O tym, jak działa sól, wie większość z nas, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo szkodliwe jest błoto, które zawiera mnóstwo różnych związków zasadowych i kwasowych.

Do mycia auta wybierzmy w miarę możliwości zacienione miejsce, gdyż unikniemy w ten sposób mikroskopijnych pęknięć na lakierze, spowodowanych różnicą temperatur między wodą i nagrzaną karoserią. Woda też nie powinna być za ciepła, do 25 stopni. Najpierw namaczamy porządnie karoserię, aby jak największa ilość brudu (w tym przyklejonego do lakieru błota) spłynęła sama pod swoim ciężarem. Dzięki temu pozbędziemy się przynajmniej części ziarenek piasku, które mogą spowodować rysy podczas mycia.
Źródło: Motointegrator.pl

Do mycia najlepiej przygotować mieszankę letniej wody z preparatem do mycia samochodów oraz miękką gąbkę i szczotkę z miękkim włosiem (akcesoria do mycia i czyszczenia samochodów bez problemu kupimy w sklepach internetowych lub stacjonarnych). Mycie zaczynamy od dachu i maski, które zbierają najwięcej zabrudzeń. Pieniąca się woda z płynem, spływając z góry na pozostałe części karoserii, dodatkowo zmiękczy znajdujący się na nich brud.

Niektóre szkoły zalecają mycie wzdłuż karoserii, a nie w poprzek. Odradzają też używanie starych koszulek, szmatek czy ręczników, gdyż powodują one rysy na lakierze.

Kolejnym etapem jest spłukanie piany. Tutaj znów należy zacząć od dachu, tak aby spłukać całą chemię i brud. Trzeba zwrócić uwagę na każdy element. Gdy już spłuczemy, musimy samochód wytrzeć. Najlepiej użyć do tego flaneli, skóry zamszowej, ściereczki z microfibry lub ircha syntetyczna. Wycieramy również od góry do dołu. Otwieramy auto, bo wytrzeć również uszczelki i zakamarki, w które mogła dostać się woda. Im dokładniej wytrzemy i pozbędziemy się jak najwięcej wody, tym lepiej. Ograniczymy w ten sposób ryzyko pojawienia się ognisk rdzy.

Zobacz też:
Myjnie samochodowe
Akcesoria samochodowe