Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Kłucie w boku podczas wysiku fizycznego. Domowe sposoby na kolkę.

Kłucie w boku podczas intensywnego wysiłku fizycznego to dość powszechna dolegliwość pojawiająca się najczęściej u osób nieregularnie trenujących. Częstsze uprawianie sportu sprawia, że objaw ten już tylko sporadycznie występuje. Jaka jest etiologia przenikliwego, pulsacyjnego bólu? Co warto wiedzieć o przyczynach jego powstawania? Postaramy się odpowiedzieć na elementarne pytania i przytoczyć skuteczne, domowe sposoby na kolkę.

Czym jest kłucie w boku?
Kłucie w boku towarzyszące aktywności ruchowej najprawdopodobniej związane jest z przeponą. Podrażnienie mięśnia oddzielającego klatkę piersiową od jamy brzusznej wywołuje uczucie nieprzyjemnego bólu. Wśród naukowców zajmujących się fizjologią i medycyną sportową nie ma jednogłośnego poglądu w kwestii powstawania kolki. Wiadomo, że wywołuje ją nadmierny wysiłek organizmu oraz nieregularne oddychanie na przykład podczas biegania, skakania, pływania czy jazdy na rowerze. Dotychczas jednak nie wyjaśniono wyczerpujący w sposób przyczyn tego bólu. Może on pojawiać się po obu stronach ciała.

Zapobieganie kłuciom w boku
Bez względu na bezpośrednią przyczynę kolki, powszechnie znane są zasady zapobiegania wystąpienia tego bólu. Ważny jest regularny trening o umiarkowanej intensywności. Tuż przed uprawianiem sportu lepiej wystrzegać się ciężkostrawnych pokarmów. Także zbyt duży posiłek spożywany świeżo przed ćwiczeniami zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się kłucia w boku. Najlepiej jeść najkrócej dwie godziny przed aktywnością fizyczną, a w trakcie wysiłku przyjmować w niewielkich porcjach produkty wysokoenergetyczne jak np. banany, batony i żele energetyczne. Pamiętaj o rozgrzewce całego ciała. Równie istotne jest odpowiednie oddychanie. Należy pracować nad spokojnym i wolnym oddechem podczas wysiłku. Nie wskazane są rozmowy podczas treningu. Sprawiają one, że wymiana gazowa przebiega nieregularnie, szybciej łapie zadyszka i w końcu łatwiej nabawić się kolki. Aby zapobiegać kłuciom w boku, warto wzmocnić mięśnie w obrębie brzucha.

Postępowanie w trakcie bólu w boku
Jeśli pomimo przestrzegania domowych sposobów na kolkę, pojawiło się kłucie w boku, można spróbować przyspieszyć ustępowanie nieprzyjemnego bólu. Podczas treningu ogranicz wysiłek, zmniejszając intensywność ćwiczeń, ewentualnie przerwij go na chwilę. Wykonuj głębokie wdechy powietrza nosem i wydech ustami. Niektórym sportowcom pomaga przechylenie tułowia do przodu lub wyciągnięcie rąk w górę podczas wdechu i opuszczenie przy wydechu. Czasem wystarczają ruchy okrężne bioder, które rozciągają mięśnie brzucha. Gdy kolka pojawi się w trakcie wyścigu, meczu lub innej ważnej imprezy sportowej, warto spróbować delikatnie ucisnąć dłonią bolące miejsce. Bardziej kontrowersyjnym sposobem jest uderzenie krawędzią ręki w okolicę pulsującego bólu w boku. Gdy kolka ustąpi, dobrze jest stopniowo zwiększać intensywność wysiłku. Nie powinno się gwałtownie podkręcać tempa biegu, jazdy na rowerze i tym podobnej aktywności, gdyż kłucie w boku wkrótce powróci. Przeważnie nawet bez podejmowania jakichkolwiek środków po kilkudziesięciu sekundach kolka sama przechodzi. Ten rodzaj dolegliwości nie wymaga leczenia farmakologicznego.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zakwasy i bóle mięśni
Domowe metody na ból kręgosłupa
Skuteczne metody na odchudzanie