Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sekrety długowieczności ciętych kwiatów. Domowe sposoby przedłużania trwałości roślin w wazonie.

Kwiaty potrafią być wspaniałą dekoracją każdego wnętrza. Wygląd wielu gatunków roślin budzi zachwyt, dodaje subtelnego uroku pomieszczeniom domu czy mieszkania. Gustownie skomponowany bukiet zawsze jest mile widzianym upominkiem. Niestety kwiaty cięte tylko na krótko pozwalają cieszyć się swym pięknem. Bez właściwej opieki szybko tracą witalność. Istnieją jednak domowe sposoby przedłużania trwałości kwiatów w wazonie. Dzięki stosowaniu kilku sprawdzonych metod zwiększenia żywotności roślin, można spowolnić proces więdnięcia.

Wiele osób chętnie układa własne kompozycje z kwiatów ogrodowych. Potrzebne do ich wykonania rośliny, warto ścinać o odpowiednich porach doby. Najlepiej zrywać kwiaty wcześnie rano lub późnym wieczorem. Mają wówczas szansę wytrzymać dłużej w wazonie. Właściwe nawodnienie wzmacnia ich żywotność. W okresie upałów należy obficie podlać kwiaty przeznaczone do ścięcia. Po zroszeniu kwiatów dobrze jest odczekać kilkadziesiąt minut przed zrywaniem. Podobnie postępuje się z przywiędłymi bukietami. Aby przywrócić im dawną jędrność, stosuje się krótką kąpiel np. w wannie. Na dnie zbiornika napełnionego zimną wodą układa się poziomo kwiaty, aż do całkowitego zanurzenia.

Kiedy konieczny jest dłuższy transport, trzeba zabezpieczyć rośliny przed utratą wody. Jeśli nie masz pojemnika z wodą możesz wykorzystać do zapewnienia wilgoci soczyste warzywa. Końce łodyg umieszcza się wtedy w wydrążonym ziemniaku lub zielonym ogórku. Kwiaty dłużej zniosą czas bez dostępu wody.

Ścięte kwiaty zawsze powinno wkładać się do czystego wazonu. Naczynie musi być pozbawione kurzu, osadu i wszelkich resztek roślin, ponieważ szczątki organiczne przyspieszają gnicie łodyg. Do napełnienia naczynia, w którym przechowywane będą kwiaty, stosuje się wodę odstaną, przegotowaną i lekko schłodzoną. Większość roślin dłużej utrzymuje świeżość, gdy jedna trzecia ich łodyg znajduje się pod powierzchnią wody. Rośliny o kosmatych łodygach, np. gerbery mają skłonność do szybszego gnicia, stąd w wodzie powinna zostać zanurzona jedynie dolna część łodygi.Częste podcinanie łodyg roślin w wazonie powoduje zwiększenie ich poboru wody. Roślina ma szansę dłużej utrzymać jędrność i zdrowy wygląd. Im częściej kwiaty się podcina, tym lepiej. Zabieg można wykonywać podczas codziennej wymiany wody na świeżą. Jeśli masz możliwość, skracaj łodygi pod bieżącą wodą, by uniknąć zapowietrzenia się naczyń rośliny. Najlepiej ciąć na ukos pod kątem 45 stopni ostrym nożem. Nożyczki, sekatory, tępe noże, czy też noże z ząbkami mogą zmiażdżyć w łodydze naczynia przewodzące wodę. Podcinanie nierówne, np. tępymi narzędziami, powoduje uwolnienie do wody większej ilości substancji organicznych, stymulując rozwój mikroorganizmów i w dalszej kolejności prowadząc do przedwczesnego więdnięcia kwiatów.

Codziennie sprawdzaj stan roślin. Kwiaty ścięte podobnie jak dojrzewające owoce i warzywa produkują etylen, przyspieszający dojrzewanie, a w końcu gnicie innych sąsiadujących roślin. Dlatego zwiędnięte kwiaty, muszą zostać usunięte z wazonu. Z uwagi iż etylen występuje w stanie gazu, należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przechowywane są kwiaty. Aby zapewnić rośliną dłuższy czas przeżycia, nie narażaj ich na dym papierosowy oraz spaliny. Warto chronić rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem i przeciągami. Nie tolerują także zbyt wysokich temperatur powietrza. Dobrym domowym sposobem na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych jest wrzucenie do ich wody kostek lodu.


Kwiaty nawet w bogato urozmaiconym bukiecie muszą mieć zapewniony duży obszar swobodnej przestrzeni. Nie można ich ściskać w zbyt wąskim wazonie. Nie narażaj kiatów na uszkodzenia, jednak zanim ułożysz je w naczyniu usuń wszystkie dolne liście, które znalazłyby się pod wodą. Różom wbrew dość popularnej tendencji nie należy usuwać kolców. Hamuje to rozwój pąków, zmiękcza liście i przyspiesza gnicie. W pokaleczonej łodydze w piorunującym tempie następuje namnażanie mikroorganizmów. Róże pozbawione kolców szybciej tracą także swoją piękną woń.

Końce łodyg przed włożeniem do wazonu można na chwilę umieścić w sproszkowanym węglu drzewnym. Ma on właściwości aseptyczne, spowalniając procesy gnilne. Podobnie dodanie do wody środków odkażających np. azotanu srebra, siarczanu i cytrynianu hydroksychinoliny, siarczanu glinu oraz pochodnych kwasu salicylowego (aspiryny) zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów. Aby przedłużyć trwałość kwiatów ciętych, warto dodać do wazonu z wodą tabletkę rozpuszczalnej aspiryny. Ma ona działanie bakteriobójcze, przez co zwiększa trwałość roślin. Zastępczo można dodać kilka kryształków kwasku cytrynowego do wody. Podobnie zadziała miedziana moneta lub kawałek drucika. Metal ten zabija bakterie gnilne, które niszczą łodygi kwiatów. Stąd kwiaty dłużej zachowują świeżość, jeśli przechowywane są w metalowych naczyniach.Niektóre rośliny, wydzielające dużo śluzu toksycznego dla innych kwiatów, powinny być trzymane w wazonie w pełnej izolacji od innych gatunków. Przykładem jest narcyz, u którego z łyka łodygi po ścięciu wydzielany jest śluz szkodliwy między innymi tulipanom. Ponieważ śluz powstaje głównie w pierwszym dniu, po jednodniowej separacji można rośliny z powrotem wspólnie ułożyć, ale już bez podcinania łodyg narcyzów.

Kwiaty takie jak aster, chryzantema, gwiazda betlejemska czy mak zawierają mleczko, które gromadzi się w miejscu przecięcia łodygi i tworzy tam wodoodporną warstwę. Zmniejsza wówczas pobór wody przez roślinę, dlatego końcówkę łodygi należy opalić nad płomieniem, przypiec rozgrzanym nożem lub zamoczyć we wrzątku. Zabiegi te powodują zahamowanie wydzielania soku i umożliwiają wchłanianie wody przez zerwany kwiat.

Źródło zdjęć:
www.stylidesign.pl/
www.homedecorators.com/
www.chatakwiatow.com

Zobacz też:
Kwiaty domowe - galeria zdjęć i pomysłów
Jak ekologicznie odżywić rośliny doniczkowe?
Czym osłonić rośliny na zimę?
Pielęgnacja roślin balkonowych