Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jak pozbyć się myszy z mieszkania?

Każdy z nas widział zapewne mysz. Małe zwierzątko przyciąga uwagę cienkim ogonkiem i małymi, ciemnymi oczkami. Postać myszki zagościła na stałe w filmie i literaturze - w tym miejscu moglibyśmy wspomnieć sławną myszkę Miki, Toma i Jerrego czy Legendę o królu Popielu.
Mysz to również bardzo popularny gryzoń domowy. Jeśli darzymy te małe zwierzaki sympatią lub wręcz odwrotnie - czujemy wobec nich strach, to i tak zapewne zgodnie przyznamy - mysz w domu to nie lada problem. Produkty spożywcze ze śladami ingerencji małych ząbków, nieprzyjemny zapach i małe odchody w naczyniach czy jedzeniu to nic miłego. Myszy stanowią zagrożenie również dla naszego zdrowia. Przenoszą choroby, tj. salmonella oraz leptospiroza, a ich mocz powoduje skażenie żywności. Nie powinniśmy zatem tolerować takiego lokatora w naszym domu.

Nie miejmy wątpliwości - te gryzonie to zwierzęta stadne, więc jeśli zobaczymy w domu jednego osobnika musimy zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej gdzieś w zakamarkach kryje się ich cała grupa. Kolonia myszy to istna plaga. Małe myszki mogą rozmnażać się już po 42 dniach od urodzenia, a wielkość miotu to średnio od 5 do 6 osobników (przy czym jedna mysz może mieć nawet 8 miotów na rok). Istnieje kilka metod na pozbycie się niechcianych gryzoni. Jedne są oczywiście bardziej, a inne mniej humanitarne. Poniżej kilka uwag praktycznych i "metod walki". Jeśli  jednak z jakichś względów nie okażą się one w pełni skuteczne, można rozważyć deratyzację (fachowa usługa zwalczania za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych myszy i szczurów) - bezpieczeństwo rodziny jest wszak najważniejsze.

Myszy często nieświadomie sami wnosimy do mieszkania, np. w najróżniejszych opakowaniach czy koszach. Zresztą, z łatwością przedostają się do wnętrza budynku i bez naszej "pomocy", przez otwory o wielkości już 6 mm! W ekspresowym tempie budują gniazda (bardzo chętnie w styropianie lub wełnie mineralnej), a ich siedziby są bardzo trudne do zlokalizowania. Używając wełny mineralnej do ocieplenia czy wyciszenia budynku warto wziąć pod uwagę zamontowanie w stropie przegród z drutu.

Uszczelnianie
Mysz "wprowadza" się do mieszkania, gdy temperatura na dworze znacząco spada (największy eksodus przypada na jesień i zimę). Wtedy można zaobserwować największą migrację do zabudowań. Warto więc wcześniej zaplanować uzupełnianie ewentualnych zakamarków (dziur w elewacji, ścianach) gipsem. Trzeba niezwykle dokładnie sprawdzić też szczelność listw przy podłodze a także miejsca gdzie rury "wchodzą" w ścianę. Pamiętajmy, że myszy nie maja lęku wysokości i są doskonałe we wspinaczce. Potrafią niezwykle sprawnie (i szybko) przedrzeć się na wyższe kondygnacje, a nawet w okolice dachu. 

Zapachy
Myszy nie tolerują mięty,  zepsutej cytryny czy rumianku. Dobrze działa również lawenda oraz wrotycz. W przypadku natknięcia się na gniazdo możemy zaaplikować im terapię zapachową, powinno podziałać, choć nie oszukujmy się - nie odstraszy ich ona na dobre. Być może wyprowadzą się w inne, ustronne miejsce, ale z pewnością mieszkania/spiżarni nie opuszczą.

Odstraszacze
Możemy spróbować z elektrycznymi odstraszaczami, działającymi na zmysl sluchu myszy. Dla czlowieka emitowane dzwięki sa prawie niesłyszalne, natomiast dla myszy bardzo uciążliwe. Metoda jest coraz bardziej popularna i zyskuje sobie grono coraz liczniejszych  zwolenników, co może świadczyć, że jest to sposob godny polecenia.

Wróg naturalny
Nawet dzieci wiedzą, że najlepszą metodą na pozbycie się myszek jest obecność kota. Jego obecność i pozostawiony w mieszkaniu specyficzny zapach spowoduje, że mysz raczej ominie nasz dom. Weźmy jednak pod uwagę, że koty są różne, mają swój temperament i może sie zdarzyć, że nasz mruczek będzie raczej niechętnie polowal na gryzonie. 

Sprytna pułapka
Jeśli jesteśmy niechętni metodom radykalnym to możemy skusić się na konstukcję z zapadką
lub taką z powloką klejową, która nie pozbawi bezbronnego zwierzaka życia. Musimy się jednak liczyć z tym, że mysz przyklei się do łapki i ucieknie np. pod tapczan i tam zdechnie unieruchomiona. Niestety, w takim przypadku będziemy narażeni na brzydki zapach, warto więc dobrze mocować takie pułapki.

Trucizna
Rozsypujemy ją w zakamarkach, w których najczęściej natykamy się na odchody myszy. Zapach jest bardzo atrakcyjny dla gryzoni  więc granulki najczęściej zostają szybko skonsumowane. Mysz umiera w przeciągu kilku dni. Mała uwaga - trucizna jest poiważnym zagrożeniem dla psów, kotów i innych zwierząt domowych oraz malych dzieci. Oczywiście trutek na myszy jest cała masa, warto jednak wyszukiwać i wybierac te z tzw.  mumifikatorami.  Powodują one zaschnięcie ( a nie rozłożenie się) martwego zwierzęcia. Martwe osobniki powinniśmy spalić, albu pozbyć sie resztek trucizny i niebezpieczeńst z nią związanych.

Tradycyjna łapka na myszy
Tradycyjna łapka jest tak skonstruowana, ze przytrzaskując ciało myszy, powoduje jej szybką śmierć (łamie kręgosłup). Warto umiejscawiać je na "szlakach" często uczęszczanych przez myszy, z przynęta tak przyczepioną, aby mysz musiała wejść na podest w celu zdjęcia smakowitości.


fot. www. kotlandia.pl

Zobacz też:
Ekologiczne pułapki na myszy. Humanitarne myszołapki
Jakie są domowe sposoby na pozbycie się kretów z ogrodu?
Serwis dla miłośników kotów
Kot - najlepszy przyjaciel człowieka?