Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na walkę z kurzem. Jak pozbyć sie roztoczy?

Roztocza – wszędobylskie pajęczaki, które opanowały wszystkie strefy klimatyczne. Im naturalnym środowiskiem życia jest m.in. kurz. Wszystko więc co go absorbuje narażone jest na ich inwazję - zasłony, dywany, narzuty, meble, koce, półki, bibeloty...  Ponieważ te szkodniki mogą być groźne dla zdrowia (powodować np. napady alergii, katar sienny, bóle głowy, wypryski skórne, podrażnienia, objawy astmatyczne) powinniśmy aktywnie zwalczać kurz w naszych mieszkaniach.

Skupmy się zatem na tym jak skutecznie pozbyć się kurzu, a tym samym niechcianych lokatorów. :)

  • Gorąca para najefektywniej zabija roztocza, a regularne odkurzanie usuwa je z tkanin, pamiętajmy jednak że nie jest to działanie którego efekt będzie długotrwały. Te pajęczaki ciągle się namnażają, sprzyja im temperatura 22 – 28 stopni Celsjusza.
  • Ilość roztoczy można jednak zminimalizować, rezygnując z nadmiernej ilości tkanin, obić, mebli czy zasłon – te można zastąpić np. praktycznymi żaluzjami. Nie mniej istotne jest to, aby powietrze w pomieszczeniu było jak najbardziej suche. Roztocza zamieszkują ciepłe, a szczególnie lubią wilgotne miejsca 9 takie jak pościel, poduszki). Nie lubią działania słońca i niskich temperatur, dlatego warto od czasu do czasu wietrzyć pościel na balkonie lub tarasie. 
  • Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane środki do czyszczonych powierzchni (ekranów, mebli) sprawiają że kurz osiada na nich wolniej. I tak np. do powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych powinniśmy stosować preparaty o działaniu antystatycznym, a do mebli drewnianych preparaty z woskiem.  
  • Dobrze również zaopatrzyć się w sprzęt z filtrem antyalergicznym (raz zatrzymany kurz np. w odkurzaczu już się nie przedostanie do pomieszczenia), specjalne ściereczki do czyszczenia sprzętów na sucho (mają specjalną strukturę) oraz urządzenie do oczyszczania powietrza.
  • Wybierajmy meble na nóżkach, tak aby regularnie oczyszczać przestrzenie pod nimi. Rezygnujmy z bibelotów z których ciężko zetrzeć kurz (np. ususzonych kwiatów, pluszowych maskotek).
  • Idealne rozwiązanie to miotełka na drążku teleskopowym, która sięga do miejsc niedostępnych (na suficie, za telewizorem, za kaloryferem). Takie miotełki mają specjalne włosie przyciągające kurz – (działanie energii elektrostatycznej). 
  • Pamiętajmy, aby do prania firan dodawać zawsze (do ostatniego płukania) łyżkę soli kuchennej. Firanki staną się sztywniejsze a kurz nie będzie do nich przylegał. 
  • Kołdry i poduszki możemy włożyć w poszewki antyalergiczne, a materace - w pokrowce z mikrofazy, nieprzepuszczalne dla roztoczy. Powinniśmy co tydzień je prać. Dywany i miękkie obicia mebli odkurzać i czyścić za pomocą urządzeń czyszczących gorącą parą.


 Zdjęcie: www.jamis.p

Zobacz też:
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Zastosowanie octu w porządkach - ekologiczne czyszczenie octem
Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny