Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sposoby na proste włosy

Przeważająca większość kobiet marzy o kręconych włosach. Z całą pewnością jednak zdarzają się wyjątki i kobiety (mężczyźnie również) którzy pragną fale i spirale zamienić na proste kosmyki. To zrozumiałe gdy włosy podatne na skręcanie i dodatkowo "puszą się" -  w tym konkretnym wypadku ciężko ułożyć bardziej fantazyjną fryzurę a czasem w ogóle zapanować nad tym "artystycznym nieładem". Powód owego puszenia się włosów jest dosyć prosty. Zjawisko to jest związane ze sposobem ułożenia się wiązania wodoru występującego we włosie. W jego skład wchodzą również aminokwasy - zawierają one atomy wodoru. Jednak w powietrzu, szczególnie wilgotnym również znajduje się wodór, zaś do puszenia dochodzi gdy jedne i drugie cząsteczki atomu stykają się ze sobą. Kiedy myjemy lub jedynie moczymy włosy owo wiązanie zostaje przerwanie i trafia się możliwość zbudowania nowego. W tym miejscu otwiera się przed nami cała gama możliwości, od odpowiedniej pielęgnacji, poprzez produkty i sposoby stylizacji włosów.

Aby przełamać naturalne wiązanie wodorowe możemy również użyć ciepła. Właśnie ciepło jest sprzymierzeńcem osób chcących mieć na głowie prostą fryzurkę. Proste włosy wyglądają nie tylko elegancko, są przede wszystkim praktyczne.

Wyciąganie na szczotce
Najbardziej powszechna metodą prostowania włosów jest tzw. "wyciąganie" ich na szczotce (zwykle tych o największych rozmiarach - zależny to od długości włosów). Często takie zabiegi można zaobserwować u fryzjera, gdy fryzjerka po delikatnym osuszeniu włosów przystępuje do suszenia i modelowania właśnie przy użyciu dużej szczotki. Zwykle używa się do tego celu szczotki okrągłej, zwłaszcza do fryzur krótkich. Takie prostowanie nie jest jednak trwałe - włosy względnie proste pozostaną do przez jeden dzień, a jeśli skręt był naprawdę silny to takie prostowanie pozwoli uzyskać co najwyżej fale. Niezbędne jest wykorzystanie specjalnych lotionów i pianek oraz produktów zabezpieczających włosy przed nadmiernym wysuszeniem. Użycie prostownicy jest bardziej efektywnym sposobem wygładzania włosów rekomendujemy go kobietom o naturalnie kręconych włosach i tym, które nie lubią wygładzać ich przy pomocy szczotki.

Prostownica
Jeśli prostowanie wykonujemy często (codziennie) konieczne jest używanie środków termoochronnych. Samo prostowanie pasm nie nastręcza większych problemów, wystarczy wyselekcjonowane pasmo przeciągnąć między płytkami. Trzeba uważać aby temperatura nie była zbyt wysoka i abyśmy nie trzymali pasma za długo w urządzeniu.  Płytki prostownicy mogą być wykonane z różnych stopów (tytan, płytki ceramiczne) jednak z praktycznego punktu wiedzenia warto wsiąść dwie rzeczy pod uwagę: czy nasze urządzanie ma obrotowy kabel (bardzo ułatwia to pracę, szczególnie, jeśli sami modelujemy sobie włosy) oraz to czy możemy kontrolować temperaturę. Efekt prostych pasemek utrzymuje się nawet do trzech dni, włosy staja sie bardziej podatne na prostowanie, wystarczy kilka razy wygładzić pasemka by nadać fryzurze zamierzony kształt. Przy częstym prostowaniu warto zainwestować w dobrą odżywkę do włosów suchych i zniszczonych.

Kosmetyki prostujące
Z całą pewnością warto rozejrzeć się za profesjonalnymi kosmetykami do prostowania wlosów, do najpopularniejszych należą odżywki i szampony oraz sera wygładzające lub prostujące.
Po zamym zabiegu prostowania warto nałożyć na włosy jedwab w płynie, w bardzo niewielkiej ilości. Możemy jednak zastąpić część kosmetyków drogeryjnych i sięgnąć po ludowe metody:

Płukanka z octu
Po umyciu włosów spłuczmy je wodą z dodatkiem octu (niewielka ilość). Ważne! Nie powinno to być ostatnie płukanie włosow, bo pozostanie nieprzyjemny octowy zapach.
Płukanka z cytryny
Dodaje włosom siły i blasku. Możemy spłukiwać taką mikstura nasze kosmyki, jednak niezbyt często, aby ich nie przesuszyć. W proporcji 1 szklanka wody, 2 łyżki soku.
Płukanka z piwa
Przygotowujemy ją mieszając 2 szklanki piwa i 1 szklankę wody. Taką miksturę wylewamy na umyte szamponem włosy, wmasowujemy i spłukujemy. Włosy nabierają blasku, miękkości, połysku.

Prostowanie trwałe
Jak już zostalo powiedziane powyżej prostowanie zmienia położenie związków chemicznych we włosach. W zasadzie zmiana struktury włosów odbywa się na tej samej zasadzie co w ondulacji chemicznej, tylko włosów nie nawija się na walki, a jedynie wygładza.Zabieh ten jednak znacznie osłabia włosy, więc warto przemyśleć, czy warto ryzykować.fot.  urodaizdrowie.pl
Zobacz też:
Dekoloryzacja włosów - na czym polega?
Jak pielęgnować włosy rozjaśnione
Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?
Salony fryzjerskie
Oferty ślubne - uroda i wygląd