Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na zdrowie rodziny

Domowe sposoby na zdrowie przekazywano z pokolenia na pokolenie, aby cała rodzina cieszyła się dobrą formą. Tak powstały unikalne receptury naturalnych specyfików dopracowanych do perfekcji dzięki naszym babciom. Właśnie one propagowały zwykle domowe sposoby na zdrowie, mając w pamięci doświadczenia minionych czasów. Kiedy tylko najbliżsi przejawiali pierwsze, niepokojące objawy chorobowe natychmiast pojawiały się sprawdzone metody walki z dokuczliwym problemem. Takie praktyki przetrwały przez kolejne lata, bardzo często przynosząc oczekiwane rezultaty. Stąd wiemy, że domowe sposoby na zdrowie np. stosowanie aloesu czy pokrzywy są bezpieczne oraz skuteczne.

Pamiętajmy o tym, iż we wszystkim należy zachować umiar i rozsądek. Ta sama reguła dotyczy także medycyny ludowej, gdyż nadmiar określonych składników może wpływać na nasz organizm podobnie jak ich brak. Lecz umiejętnie stosowane domowe sposoby na zdrowie dają odczuwalne efekty. Doskonałym przykładem jest uniwersalny aloes wykorzystywany do rozmaitych schorzeń. Zagęszczony sok z tej rośliny przynosi ulgę przy zaparciach, służąc jako środek przeczyszczający. Osoby cierpiące na zaburzenia funkcji wątroby też mogą zaopatrzyć się w ten naturalny żółciotwórczy lek. Ponadto aloes wzmacnia odporność organizmu, jak również dostarcza witamin, soli mineralnych, białek, aminokwasów. Łatwiej będzie przy tym utrzymać właściwą przemianę materii, a jednocześnie prawidłowy poziom cukru lub cholesterolu.

Pokrzywa zwyczajnaOmawiając domowe sposoby na zdrowie nie można pominąć pokrzywy, choć pierwsze skojarzenia z nią nie należą zwykle do przyjemnych. Okazuje się, że ma ona istotne walory lecznicze, pozwalające odzyskać pełnię sił. W przypadku kłopotów z oddawaniem moczu bądź zapaleniem dróg moczowych pokrzywa staje się niezbędnym elementem diety. Co łączy biegunkę, trądzik, zaburzenia krzepliwości krwi albo bóle reumatyczne? Na wszystkie te choroby zamiast garści tabletek w ziołolecznictwie poleca się jeden specyfik. Poza tym pokrzywa, bo o niej mowa wzmacnia włosy oraz działa relaksująco. Jak widać domowe sposoby na zdrowie są wyjątkowo obszerną dziedziną wiedzy.

Zobacz też:
Encyklopedia ziół - ziołolecznictwo
Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry

Sprawdzone domowe sposoby na oparzenia słoneczne skóry

Na czym polega oparzenie słoneczne

Oparzenie słoneczne powstaje na skutek nienaturalnie długiej lub intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne (szczególnie na promieniowanie o długości fal UVA i UVB). Oparzenia mają różne stopnie i objawy. Najniższym stopniem oparzenia jest opalenizna. To nic innego jak reakcja obronna skóry na nadmierną dawkę promieniowania słonecznego. Organizm broniąc się przed zbyt dużym promieniowaniem zwiększa ilość melaniny - barwnika, który absorbuje promienie UV.

Oparzenia słoneczne I stopnia charakteryzują się dużym zaczerwienieniem i nabrzmieniem skóry. Przy oparzeniach II stopnia powstają już pęcherze. Skóra piecze i swędzi zarazem. Po kilku dniach złuszcza się naskórek.

Oprócz samych oparzeń, słońce może wywołać też udar słoneczny. Powodem udaru nie jest samo promieniowanie UV, a nadmierne nagrzanie organizmu. Oznakami udaru słonecznego są bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, utrata przytomności.

Oparzenie słoneczne skórySposoby zapobiegania oparzeniom słonecznym

Oparzenia słoneczne zależą od długości ekspozycji i natężenia światła. Najłatwiej nabawić się oparzeń osobom o jasnej cerze. Na oparzenia najbardziej narażone są powieki, dekolt, dół brzucha, wewnętrzne części ud, bo tam skóra jest najbardziej delikatna. Ale uważać należy też na kark, czoło i uszy, które mimo, że mają grubszą skórę, to są częściej eksponowane na działanie słońca. Na te miejsca należy najbardziej uważać smarując je odpowiednimi kremami z filtrem lub przesłaniać ubraniem.

Najmocniejsze słońce mamy latem, między godziną 10 a 14 i wtedy powinniśmy uważać najbardziej. Co ciekawe, nie tylko bezpośrednie słońce jest groźne. Przez chmury przenika nawet 70% promieniowania słonecznego, więc lekko zachmurzone niebo nie zawsze jest bezpieczne. Podobnie parasole - też nie pochłaniają całego promieniowania, szczególnie gdy są materiałowe. Promieniowanie słoneczne odbija się też od różnych materiałów. Najbardziej od wody, piasku i śniegu - 25-30% promieniowania. Nawet ziemia i trawa odbijają promieniowanie i mogą zwiększyć jego natężenie.

Należy też pamiętać, że natężenie światła rośnie z wysokością nad poziom morza (około 6% na każdy 1000 metrów). Tak więc wysoko w górach jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie niż na nizinach.

Osoby z jasną karnacją powinny używać kremów z filtrem o wartości minimum 15, a nawet większej wyjeżdżając do krajów na południu. Krem należy nałożyć na skórę minimum 30 minut przed wyjściem na słońce i nakładać raz na 2-3 godziny. Dzieci najlepiej całkiem uchronić przed najmocniejszym słońcem.

Przed udarem słonecznym uchronimy się nie pozwalając na odwodnienie organizmu (pijąc wodę i napoje) oraz osłaniając głowę i kark przed nadmiernym nagrzaniem.

Domowe sposoby na leczenie oparzeń słonecznych

Na lekkie oparzenia słoneczne najlepiej pomogą zimny prysznic i okłady z wody, mleka lub jogurtu. Umożliwi to schłodzenie oparzonych miejsc, przyniesie ulgę, a jednocześnie pomoże odpowiednio nawilżyć skórę.

Bardziej poważne oparzenia mogą wymagać zastosowania specjalnych maści, a w gorszych przypadkach konsultacji z lekarzem.

Zobacz też:
domowe sposoby na lekkie oparzenia
Kwatery prywatne nad morzem
Źródło: http://zdrowie.flink.pl/oparzenia_sloneczne.php

Sprawdzone domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry

Oparzenia dzielą się w zależności od głębokości uszkodzenia skóry na I, II, III i IV stopnia. Najcięższe są oparzenia III i IV stopnia - dochodzi tu do zwęglenia części skóry (a nawet mięśni i kości - przy IV stopniu), co zazwyczaj pozostawia nieodwracalne blizny. Poparzenia II stopnia obejmują naskórek i część skóry właściwej. Goją się szybciej (kilka tygodni), mogą pozostawiać blizny. Oparzenia I stopnia dotyczą jedynie naskórka. Goją się po kilku dniach i nie pozostawiają blizn.

Na stopień uszkodzenia ciała wpływa też powierzchnia oparzenia. Nawet oparzenie I stopnia może być groźne, jeżeli dotyczy dużej powierzchni skóry. Przyjmuje się, że pogotowie należy wezwać przy następujących przypadkach:
- gdy oparzenie I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała,
- gdy oparzenie II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała,
- gdy oparzenie III i IV stopnia obejmuje 5-10% powierzchni ciała.
Źródło -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Oparzenie

Oparzenie skóryW pozostałych przypadkach możemy poradzić sobie z oparzeniem domowymi sposobami. Przede wszystkim, od razu po kontakcie z źródłem oparzenia należy przemywać oparzone miejsce chłodną wodą, nawet przez kilkanaście minut, aż do ustania bólu. Jest to ważne, ponieważ chłodna woda nie tylko koi ból, ale też zatrzymuje postępujące uszkodzenia skóry. Nie należy stosować lodowatej wody lub lodu, gdyż zbyt duże zimno może wywołać dodatkowe uszkodzenia. Po przemyciu wodą na ranę należy nałożyć wilgotny opatrunek z jałowej gazy.

Po kilku godzinach możesz przemyć miejsce oparzenia wodą z mydłem, co zmniejszy ryzyko infekcji. Po kilku dniach, by przyspieszyć proces gojenia, możesz zastosować okład z aloesu, który ma właściwości znieczulające i pomaga w gojeniu rany.

Należy unikać kontaktu miejsca oparzenia z brudem i uszkodzeniami mechanicznymi. Bezwzględnie nie należy przekłuwać pęcherzy, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia i może przyczynić się do powstania brzydkiej blizny. Nie powinno się też smarować miejsca oparzenia różnymi wynalazkami, w tym jogurtami, czy białkiem kurzym, szczególnie od razu po oparzeniu. Tłuszcz może odizolować miejsce oparzenia i zmniejszyć szybkość chłodzenia rany, a wszelkie inne tego typu środki mogą wywołać zakażenie (nie są sterylne).

Sprawdzone domowe sposoby na cellulit, leczenie cellulitu i profilaktyka

Cellulit potrafi być zmorą niejednej kobiety troszczącej się o swój wygląd i zdrowie. Panie próbują różnych metod walki z nierówną powierzchnią skóry ud, pośladków czy ramion. Pozbycie się potocznie zwanej pomarańczowej skórki wymaga systematyczności i konsekwencji w działaniu. Sprawdzone domowe sposoby na cellulit mają szansę powodzenia, jeśli stosuje się je regularnie przez dłuższy okres czasu.

Zarówno nastolatki podczas dojrzewania jak i kobiety, które obserwują pierwsze symptomy lipodystrofii, czyli nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej z obrzękowo - włóknistymi podskórnymi zmianami mogą podjąć wielokierunkowe działanie profilaktyczne i lecznicze. Problem cellulitu jest szczególnie wśród kobiet powszechny mankamentem, dotyka ok. 12% dziewcząt i nawet do 70-80% pań. Szczególnie okres ciąży i około menopauzalny sprzyja uwidocznieniu się cellulitu.

Najpopularniejsze sprawdzone domowe sposoby na cellulit pomocne w jego leczeniu i zapobieganiu to:
- codzienny masaż szczotką lub szorstką gąbką ud i pośladków. Podszczypywanie, ugniatanie, poklepywanie skóry zawsze w kierunku zgodnym do spływu chłonki, czyli od dalszych części ciała w górę np. od kolan do bioder.
- nakładanie i wcieranie samemu wykonanego serum z olejków: wiesiołkowego zimno tłoczonego, cynamonowego, grejpfrutowego i geraniowego, zmieszanych w równych proporcjach po kilka kropel z każdego. Następnie owija się skórę folią spożywczą i przez godzinę przebywa się pod kołdrą
- hydromasaż naprzemiennym strumieniem wody ciepłej i zimnej
- codzienna gimnastyka oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe w tym także ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, ud, pośladków oraz ramion
- picie naparu z pokrzywy lub ze skrzypu. Zastąpienie czarnej herbaty zieloną czy czerwoną
- ograniczenie słodkich, gazowanych napojów oraz odwadniającej kawy i alkoholu na korzyść spożywanej wody mineralnej
- unikanie Fast foodów, soli, tłuszczy oraz słodyczy w diecie
- wybieranie zdrowszych produktów, bogatych w błonnik i witaminy. Sięganie po łakocie w postaci: bakalii, orzechów, suszonych lub świeżych owoców
- kilka razy w tygodniu stosowanie peelingu kawowego np. po masażu szczotką, by jeszcze skuteczniej wygładzić, ujędrnić skórę i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Do jego wykonania potrzebna jest oliwka lub krem nawilżający jako baza wiążąca zaparzoną kawę. Kawę mieloną koło 10 łyżek zalewa się wcześniej wrzątkiem w niewielkiej ilości. Można dodać kilka kropel olejku cynamonowego, grejpfrutowego, geraniowego lub łyżkę mielonego imbiru. Tak przygotowaną jeszcze ciepłą papkę nakłada się na skórę i owija folią spożywczą. Następnie warto odprężyć się w łóżku pod kocem. Po zmyciu peelingu dobrze działa hydromasaż, a następnie wklepywanie balsamu ujędrniającego.