Na czym polega oparzenie słoneczne
Oparzenie słoneczne powstaje na skutek nienaturalnie długiej lub intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne (szczególnie na promieniowanie o długości fal UVA i UVB). Oparzenia mają różne stopnie i objawy. Najniższym stopniem oparzenia jest opalenizna. To nic innego jak reakcja obronna skóry na nadmierną dawkę promieniowania słonecznego. Organizm broniąc się przed zbyt dużym promieniowaniem zwiększa ilość melaniny - barwnika, który absorbuje promienie UV.
Oparzenia słoneczne I stopnia charakteryzują się dużym zaczerwienieniem i nabrzmieniem skóry. Przy oparzeniach II stopnia powstają już pęcherze. Skóra piecze i swędzi zarazem. Po kilku dniach złuszcza się naskórek.
Oprócz samych oparzeń, słońce może wywołać też udar słoneczny. Powodem udaru nie jest samo promieniowanie UV, a nadmierne nagrzanie organizmu. Oznakami udaru słonecznego są bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, utrata przytomności.
Sposoby zapobiegania oparzeniom słonecznym
Oparzenia słoneczne zależą od długości ekspozycji i natężenia światła. Najłatwiej nabawić się oparzeń osobom o jasnej cerze. Na oparzenia najbardziej narażone są powieki, dekolt, dół brzucha, wewnętrzne części ud, bo tam skóra jest najbardziej delikatna. Ale uważać należy też na kark, czoło i uszy, które mimo, że mają grubszą skórę, to są częściej eksponowane na działanie słońca. Na te miejsca należy najbardziej uważać smarując je odpowiednimi kremami z filtrem lub przesłaniać ubraniem.
Najmocniejsze słońce mamy latem, między godziną 10 a 14 i wtedy powinniśmy uważać najbardziej. Co ciekawe, nie tylko bezpośrednie słońce jest groźne. Przez chmury przenika nawet 70% promieniowania słonecznego, więc lekko zachmurzone niebo nie zawsze jest bezpieczne. Podobnie parasole - też nie pochłaniają całego promieniowania, szczególnie gdy są materiałowe. Promieniowanie słoneczne odbija się też od różnych materiałów. Najbardziej od wody, piasku i śniegu - 25-30% promieniowania. Nawet ziemia i trawa odbijają promieniowanie i mogą zwiększyć jego natężenie.
Należy też pamiętać, że natężenie światła rośnie z wysokością nad poziom morza (około 6% na każdy 1000 metrów). Tak więc wysoko w górach jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie niż na nizinach.
Osoby z jasną karnacją powinny używać kremów z filtrem o wartości minimum 15, a nawet większej wyjeżdżając do krajów na południu. Krem należy nałożyć na skórę minimum 30 minut przed wyjściem na słońce i nakładać raz na 2-3 godziny. Dzieci najlepiej całkiem uchronić przed najmocniejszym słońcem.
Przed udarem słonecznym uchronimy się nie pozwalając na odwodnienie organizmu (pijąc wodę i napoje) oraz osłaniając głowę i kark przed nadmiernym nagrzaniem.
Domowe sposoby na leczenie oparzeń słonecznych
Na lekkie oparzenia słoneczne najlepiej pomogą zimny prysznic i okłady z wody, mleka lub jogurtu. Umożliwi to schłodzenie oparzonych miejsc, przyniesie ulgę, a jednocześnie pomoże odpowiednio nawilżyć skórę.
Bardziej poważne oparzenia mogą wymagać zastosowania specjalnych maści, a w gorszych przypadkach konsultacji z lekarzem.
Zobacz też:
domowe sposoby na lekkie oparzenia
Kwatery prywatne nad morzem
Źródło: http://zdrowie.flink.pl/oparzenia_sloneczne.php