Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby krojenia cebuli bez łez. Co robić, by nie płakać przy siekaniu cebuli?

Nawet największy miłośnik gotowania może stracić zapał do pichcenia wylewając rzęsiste łzy przy krojeniu cebuli. Szczególnie osoby o wrażliwych spojówkach szukają skutecznych metod nietraumatycznego szatkowania tego rozczulającego warzywa. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na siekanie cebuli, które uchronią makijaż i nie pogorszą dobrego samopoczucia przy przygotowywaniu posiłków.

1. Skutecznym domowym sposobem na krojenie cebuli bez ronienia łez jest jednoczesne oddychanie przez usta a nie przez nos. Przedsionki jam nosa można uszczelnić watą, bądź zamknąć zaciskając płatki nosa delikatnym spinaczem.

2. Niektórzy polecają palić świecę w pobliżu miejsca krojenia tego wonnego warzywa lub siekać przy zapalonym palniku kuchenki gazowej. Opary będą się wówczas unosiły ku górze pomieszczenia. Inni z kolei preferują przygotowanie posiłków przy otwartym oknie, na świeżym powietrzu lub pod włączonym okapem kuchennym. Mniej korzyści niesie z sobą wentylator ulokowany na blacie, gdyż bardziej rozprasza on zapach niekiedy nawet po całym mieszkaniu.

3. Przykrej woni pomaga pozbyć się zimna bieżąca woda, którą płucze się obraną wcześniej cebulę. Również dobrze jest często przemywać nóż zimną, czystą wodą.

4. Według wielu kucharzy pomocne bywa zastąpienie białej cebuli czerwoną odmianą. Gatunki różnią się jednak smakiem, stąd niektórzy wybierają inne domowe sposoby krojenia cebuli bez łez jak np. zakładanie okularów pływackich na czas siekania. Dość komiczna metoda jest naprawdę skuteczna.

5. Gorszy efekt uzyskuje się stosując sztuczkę z plastrem cytryny trzymanym w ustach podczas krojenia cebuli. Nie brakuje także zwolenników siekania z jednoczesnym żuciem kawałka czerstwego chleba. Metody te mają za zadanie powstrzymać łzy, choć ciężko zrozumieć zasadę ich działania.

6. Bardziej niezawodne w walce z łzami przy krojeniu cebuli okazuje się trzymanie podczas tej czynności zapałek w ustach. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, wystarczy włożyć pomiędzy wargi około pięć sztuk niezapalonych zapałek drewnianymi końcami patyczka wolnego od siarki.

7. Godną uwagi metodą pomocną w powstrzymywania łez przy krojeniu cebuli jest wcześniejsze jej moczenie w miseczce z zimną wodą, a najlepiej mrożenie przez 30 min w zamrażarce bądź trzymanie jeszcze dłużej w lodówce. Pozwala to uzyskać zadowalający efekt podczas siekania oraz ułatwia jej tarcie.Źródło zdjęcia: http://www.we-dwoje.pl/

Jak widać domowych sposobów krojenia cebuli bez płaczu jest wiele, dlatego warto przetestować chociaż jeden z nich. Mają one szansę sprawdzić się także u Ciebie. Natomiast nie należy się łudzić, że nasze oczy uchronią przed przykrymi oparami soczewki kontaktowe. Nawet tusz wodoodporny nie zda egzaminu wytrzymałości podczas ronienia łez, stąd lepiej zarezerwować je na bardziej wzruszające momenty w życiu.

Zobacz też:
Lecznicza siła natury
Domowe sposoby na zdrowie rodziny