Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na pozbycie się rybików cukrowychRybiki cukrowe to małe srebrzyste robaki, które świecą się i wiją jak małe rybki – stąd ich nazwa (inna nazwa to srebrzyki). Są to owady, dla których najlepszym środowiskiem są ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca, czyli na przykład nasza łazienka. Jednak lubują się także w żerowaniu w naszej kuchni. Zawsze wychodzą w nocy, gdy jest ciemno, w dzień raczej ich nie zauważymy, dlatego najczęściej można je spotkać wchodząc rano do łazienki. Za dnia przebywają w wilgotnych miejscach, czyli na przykład w odpływie wanny czy zlewu. Żywią się właściwie wszystkim – cukrem, mąką, ryżem i innymi pokarmami suchymi, które trzymamy w kuchni, ale także rzeczami dla nas zupełnie niejadalnymi – papierem, tapetą, a nawet klejem do tapet. Dlatego mogą przebywać właściwie w całym domu. Nie są szkodliwe dla człowieka, tzn. nie gryzą i nie roznoszą chorób, ale mogą być szkodliwe na przykład dla naszych wytapetowanych ścian czy wykładzin.
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się ich – który z nich jest najlepszy, wybierzcie sami. Przede wszystkim należy zadbać o porządek – wysprzątać dokładnie wszystkie zakamarki łazienkowe, a w kuchni przełożyć wszystkie sypkie produkty do szczelnie zamykanych pojemników. Poza tym, należy zmniejszyć wilgotność poprzez osuszenie miejsc w łazience, w których bytują rybiki oraz jeśli to możliwe zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach.
Pierwszy sposób to zakupienie specjalnej pułapki na tego typu szkodniki. Pułapka ta wygląda jak małe pudełeczko. Przekręcając wieczko, otwiera się ją. Zostawia się ją na noc w łazience, aby rybiki weszły do środka i już nie wyszły. Efekty można zobaczyć rano – jeśli w pułapce są rybki, to znaczy, że działa. Uważajcie jednak, gdy macie małe dzieci lub zwierzęta – zamknijcie wtedy na noc drzwi łazienki. Pułapki takie można nabyć w marketach budowlanych i innych sklepach z chemią gospodarczą.
Sposób drugi to sporządzenie specjalnej mieszanki likwidującej rybiki. Tą mieszanką jest połączenie cukru pudru z boraksem w stosunku 1:2. Boraks to minerał, a więc jest naturalny i nieszkodliwy. Można go kupić w aptece. Mieszanką tą smarujemy zakamarki i miejsca skąd mogą wychodzić rybiki. Rybiki zjedzą tę mieszankę i same się wyeliminują z otoczenia.
Trzeci sposób to posmarowanie kawałków tektury sztucznym miodem i rozłożenie ich w miejscach przebywania rybików. Tektury rozkładamy na noc, a rano znajdujemy przylepione do nich rybiki. Następnie tektury te należy spalić w piecu albo zalać wrzątkiem. Sposób ten jednak przez wielu uważany jest za mało skuteczny.
Czwarty sposób to użycie powszechnie dostępnych środków chemicznych do zwalczania owadów. W marketach jest dość duży asortyment takich środków. Sposób ten jednak nie jest polecany, gdy w domu są zwierzęta i małe dzieci, gdyż środki te są bardzo toksyczne.
Piąty, ostatni sposób, przez większość osób uważany za najlepszy i najbardziej skuteczny to zwierzę domowe, a najlepiej kot, który jak wiemy wszystkie owady przebywające w domy wytropi, zabije i czasami nawet zje. Dlatego kot jako sposób na rybiki cukrowe jest najbardziej niezawodny:-)


źródło zdjęcia: www.naturjan.home.pl